BRATISLAVA – Slovenská vláda schválila žiadosť USA, aby po našich železniciach a cestách mohli prepraviť ľudí a techniku svojich ozbrojených síl. Žiadosť prišla na ministerstvo zahraničia len včera ráno. Nedávno vláda súhlasila aj s preletmi a núdzovými pristátiami amerických lietadiel cez naše územie.
Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktoré novú americkú žiadosť dostali a ihneď na ňu aj odpovedalo. Analytik Spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson hovorí, že vláda reagovala „dosť odvážne“. Podľa neho sa Spojené štáty spoliehali na našu kladnú odpoveď. „Môžu tým nepriamo vyvíjať nátlak na ostatné krajiny.“
Proti včera hlasovali dvaja ministri – Vladimír Palko a Martin Fronc, obaja z KDH. Palko zdôvodnil svoj postoj tým, že považuje vojnu v Iraku za predčasnú.
Predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský s rozhodnutím vlády súhlasí, ale myslí si, že svoje kroky málo vysvetľuje verejnosti, v ktorej narastá odpor voči NATO. Posťažoval sa, že ho premiér o rozhodnutí vlády neinformoval a že materiály dostali ministri až na rokovaní. Prezident Rudolf Schuster povedal, že vie, že vláda zvážila všetky okolnosti.
Transporty cez Slovensko podľa ministra obrany Ivana Šimka skutočne pôjdu. Štátny tajomník Rastislav Káčer však hovorí, že je to len teoretická možnosť.
Predseda brannobezpečnostného výboru Robert Kaliňák zo Smeru považuje súhlas vlády za logický, keďže už schválila prelety lietadiel. Privítal by však, keby vláda rokovala aj s opozíciou, lebo jej rozhodnutie „podstatne zvýši riziko občanov“. Od Američanov mala podľa neho žiadať bezpečnostnú techniku alebo požiadať o personálne posily počas transportu.
Šimko, ktorý sa dozvedel o americkej požiadavke až na rokovaní vlády, považuje Kaliňákove slová za nezmyselné. „Už sme rozhodli o preletoch, čo je skoro to isté.“
Poslanec Viliam Soboňa z HZDS vláde vyčítal, že ohrozila vstup Slovenska do Európskej únie, ktorý je dôležitejší ako vstup do NATO. Komunisti boli rozhorčení. (mož, rf)