
FOTO - ARCHÍV
Bobby Hull bol hviezdou NHL v šesťdesiatych rokoch, keď strieľal góly v drese Chicago Black Hawks a tri razy sa stal najlepším kanonierom súťaže. V sezóne 1960/61 dvíhal nad hlavu Stanley Cup spolu so slovenským rodákom Stanom Mikitom a za celú kariéru v NHL si zapísal 610 gólov. Kto by si vtedy pomyslel, že skvelý strelec zostane raz v tieni? V rodine ho prevýšil syn Brett, otcov rekord prekonal pred dvoma rokmi a tento týždeň v pondelok vkročil ako šiesty hokejista v NHL do Klubu 700. Toľko gólov pred ním vsietili len Wayne Gretzky (894), Gordie Howe (801), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708). Iba slávny Gretzky (886) však na sedemstovku potreboval menej zápasov ako Brett Hull (1157).
Strelecké gény po otcovi
Brett Hull sa narodil 9. augusta 1964 v kanadskom Belleville v čase otcovej veľkej slávy. Už ako hokejový junior ukázal, že má gény na strieľanie gólov, v univerzitnom tíme Minnesota-Duluth mal v jednej sezóne 105 presných zásahov. Nemohol ujsť pozornosti skautov a v roku 1984 ho zo 117. miesta draftoval klub Calgary Flames. V tíme plameňov debutoval 20. mája 1986 vo finálovej sérii Stanley Cupu s neskorším víťazom Montrealom a až v nasledujúcom ročníku nastúpil za Calgary v základnej časti NHL. Skóroval hneď vo svojom prvom zápase proti Hartfordu.
The Golden Jet - The Golden Brett
„Jedno máme so synom spoločné: sme súťaživé typy, vždy chceme vyhrávať. K tomu mužstvu pomáhali naše góly,“ vravel Bobby Hull, člen torontskej Siene slávy NHL. „Keď nás porovnávam, Brett narába s pukom jemnejšie ako ja. Má na ľade lepší prehľad. Mám dojem, že v NHL bol iba jeden hokejista, a to Gretzky, ktorý sa medzi mantinelmi bez puku orientoval lepšie ako môj syn.“ Otec sledoval synovu dráhu v Calgary i potom v St. Louis, kde ho v marci 1988 vytrejdovali. V tíme bluesmanov Brett súkal góly ako na bežiacom páse, tri razy sa stal najlepším strelcom základnej časti NHL. Jeho otca volali podľa svetlých vlasov The Golden Jet, Brettovi prischla v St. Louis prezývka The Golden Brett. Za 10 sezón mu v tíme Blues pripísal 527 gólov, ale na Stanley Cup nedosiahol. „Myslel som si, že kariéru ukončím v St. Louis. Netušil som, že po mne siahne Dallas,“ pripomenul si Brett ďalšie sťahovanie na juh.
V Dallase sa naučil hrať dozadu
Keď prišiel v lete 1998 do mužstva Stars, priniesol si so sebou nálepku jednostranného hokejistu. One-way forward. Útočníka, ktorý vie hrať iba dopredu. Jeho delovky príklepom mátali v sne nejedného brankára. Tréner Ken Hitchcock urobil z Hulla v Dallase kompletného hráča, pravý krídelník sa vracal dozadu ako každý iný útočník. Ubralo mu to síce z gólov, ale zato bol užitočnejší pre mužstvo. V St. Louis v jednej sezóne nastrieľal 86 gólov, v Dallase začal s bilanciou 32 gólov. Zato už v ročníku 1998/99 sa mohol tešiť z prvenstva v Stanley Cupe. Bobby a Brett sa stali len piatou dvojicou otec - syn, ktorá triumfovala v súťaži o najcennejšiu trofej v klubovom hokeji. A práve Brett Hull vsietil v Buffale v šiestom zápase finále českému brankárovi Dominikovi Haškovi rozhodujúci gól. V Dallase prekonal métu aj 610. Vtedy so smiechom poznamenal: „Už nie som viac synom Bobbyho Hulla. Teraz sme už Bobby a Brett.“
V Detroite pribudol druhý titul
Ani Dallas nakoniec nebol poslednou stanicou excelentného strelca. V auguste 2001 podpísal s voľným hráčom zmluvu Detroit Red Wings. Hull sa v americkom meste motorov zišiel aj s Haškom a obaja patrili ku kľúčovým postavám mužstva, ktoré vlani vyhralo Stanleyho pohár. Pre Dominika to bol signál na ukončenie kariéry, no 38-ročný Brett prijal ďalšie výzvy. V pondelňajšom stretnutí proti San Jose prelomil streleckú hranicu snov. „V ďalšej sezóne by som ešte chcel hrať v NHL. Potom príde na rad vyjednávanie o novej kolektívnej zmluve medzi hráčskou asociáciou NHL a vedením súťaže. Uvidíme, ako sa to vyvinie. Aj od toho závisí, či budem s hokejom pokračovať,“ povedal veterán Hull o svojej budúcnosti. Za normálnych okolností by v historickej tabuľke strelcov mohol ešte predstihnúť Gartnera, Esposita i Dionna. Potom by pred ním zostali len Howe a Gretzky.