
Juraj Majchrák: Ak Harabin zruší moje kroky, bude musieť vysvetliť, prečo tak robí. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Aké boli vaše prvé kroky?
„Oboznámil som sa so situáciou a zistil som, že si predseda Najvyššieho súdu zobral dovolenku. Snažil som sa riešiť najaktuálnejšie veci, akými sú napríklad podpisové oprávnenia a podobne.“
Zaznamenali ste nejaké problémy so sudcami blízkymi Harabinovi, ktorí by odmietli uznať prebratie právomocí?
„Asi bol na to príliš krátky čas. Ale nestretol som sa s tým, že by niekto takýmto spôsobom niečo naznačoval. Viem, že sa niektorí ľudia snažia spochybniť moje oprávnenie zastupovať predsedu Najvyššieho súdu.“
Očakávate nejaké kroky na spochybnenie vašich kompetencií?
„Neočakávam nejaké konkrétne kroky. Každý má právo na názor a ja si ho starostlivo vypočujem, ale budem sa rozhodovať podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia.“
Čo môžete reálne stihnúť do 19. februára, keď sa Harabin teoreticky môže po rozhodnutí Ústavného súdu do funkcie vrátiť?
„Môžem reálne uskutočniť niektoré zmeny v rozvrhu práce. Najmä tie, ktoré sa týkali nedostatkov vyčítaných už volenými členmi Sudcovskej rady pri Najvyššom súde. To je predovšetkým obsadenie niektorých senátov členmi viacerých kolégií, čo podľa mňa zákon nepripúšťa. Budem rokovať s ministerstvom spravodlivosti o možnostiach a podmienkach na vytvorenie systému elektronickej podateľne, aby sa spisy prideľovali náhodným výberom.“
Zasiahnete aj do zloženia senátu, ktorý ma rozhodovať o mimoriadnom dovolaní Generálnej prokuratúry v kauze Duckého zmenky? Traja z piatich sudcov senátu už raz o prípade rozhodovali.
„Áno, s najväčšou pravdepodobnosťou. Samozrejme, musím to najskôr prerokovať so Sudcovskou radou.“
Koľko času by ste potrebovali na dotiahnutie všetkých reforiem až do konca?
„To sa nedá povedať. Napríklad len zavedenie súdneho manažmentu by predpokladalo vyškolenie pracovníkov, úpravu softvéru, ktorý ministerstvo používa pre okresné a krajské súdy, aby bol použiteľný aj na Najvyššom súde.“
Neobávate sa, že po možnom návrate do funkcie Harabin všetky vaše kroky opäť zruší?
„To bude jeho problém a bude musieť vysvetľovať, prečo tak robí a v čom považoval moje kroky za nesprávne.“
Ak budete kompetencie predsedu Najvyššieho súdu vykonávať dlhodobo, viete si predstaviť spoluprácu s Harabinom?
„Som človek nekonfliktný. Viackrát som preukázal, že dokážem spolupracovať. Je aj vecou pána Harabina, či dokáže spolupracovať.“
V minulosti smerovalo z Najvyššieho súdu veľa sťažností na ministerstvo spravodlivosti. Dôvodom bol nedostatok priestorov či peňazí. Nepovažujete to len za prejav chýbajúcej dobrej vôle?
„Som o tom hlboko presvedčený. Riešenie sa dá vždy nájsť len vtedy, ak je človek ochotný rokovať a má partnera, ktorý je schopný počúvať ho. Rokovať s ministerstvom treba, lebo spolupráca je nevyhnutná.“
Na Najvyššom súde panujú veľmi zlé vzťahy. Ako ich chcete zmeniť?
„Asi by bolo treba hľadať príčinu a zamyslieť sa nad tým. Domnievam sa, že pokiaľ budem robiť veci, ktoré sú naozaj v súlade so zákonom, môže to len upokojiť situáciu. Myslím si, že v tomto smere mám podporu viacerých sudcov Najvyššieho súdu.“
Vidíte príčinu zlých vzťahov v Harabinovi?
„Áno.“
ROMAN PATAJ