
„Mladý“ vesmír alebo vesmír na počiatku. FOTO- REUTERS
Americkí astronómovia určili za pomoci snímok z družice WMAP (Wilkinson Microwave Anisotopy Probe, Wilkinsonova mikrovlnná anizotropná sonda) vek vesmíru na 13,7 miliardy rokov a zistili, že hviezdy začali žiariť už 200 miliónov rokov po tzv. veľkom tresku, ktorý stál podľa vedeckej teórie pri zrode vesmíru. Podľa vedcov môžu byť zverejnené snímky jedným z najdôležitejších vedeckých objavov posledných rokov.
Astronómovia sa k údaju o veku vesmíru blížili už dlho, ale vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v utorok uviedli, že až sonda WMAP krúžiaca vo vzdialenosti asi 1,6 milióna kilometrov od Zeme umožnila tento relatívne presný údaj. Pripúšťajú pritom odchýlku len jedno percento.
WMAP so svojimi prístrojmi pozerá do obdobia asi 380-tisíc rokov po veľkom tresku - teda „ďalej“, než je schopný Hubblov teleskop na obežnej dráhe okolo Zeme. V čase po veľkom tresku podľa vedcov neexistovali hviezdy ani galaxia, len malé rozdiely v teplote. Tie postupne viedli k tvorbe horúcich a chladných oblastí signalizujúcich začiatok koncentrácie vedúcej k štruktúre terajšieho vesmíru.
Družica odoslala k Zemi obraz oblohy ako pestrofarebného oválu, kde sú horské oblasti zachytené v žltej a červenej, kým chladné v modrej a tyrkysovej. Z veľkého tresku sa zachovali stopy svetla, ktoré sa k nám dnes dostáva vo forme mikrovlnného žiarenia s teplotou okolo mínus 270 stupňov. „Svetlo, ktoré dnes zaznamenávame ako mikrovlnné pozadie, k nám putovalo viac než 13 miliárd rokov,“ uvádza vyhlásenie NASA. „V tomto svetle možno zaznamenať nekonečné malé rozdiely predznamenávajúce zárodky toho, čo neskôr prerástlo do chumáčov galaxií a vesmíru, ktorý vidíme okolo seba.“ Predchádzajúca družica NASA priniesla v roku 1992 podobnú snímku, ale obrázok WMAP je podľa vedcov omnoho detailnejší a ostrejší „fotografii vesmíru ako dieťaťa“. „WMAP priniesla zlatú baňu výsledkov. Ide o nový detailný obrázok vesmíru v jeho počiatkoch v období po veľkom tresku,“ povedal vedúci misie WMAP Charles Bennett. Presnosť obrazu ocenil i astrológ John Bahcall z univerzity v Princetone, ktorá sa na vedeckom programe WMAP podieľala. Prirovnal dnešný vesmír k 50-ročnému mužovi a snímka WMAP v tejto analógii zachytáva 12 hodín staré dieťa do podrobností zodpovedajúcim prstom na nohách.
Snímky z WMAP mali byť publikované už minulý týždeň, ale NASA ich uverejnenie odložila pre haváriu raketoplánu Columbia. (čtk)