
Moslimovia kameňujú diabla. Pre mnohých je diablom Amerika. FOTO- REUTERS
Jedným z dôvodov, pre ktoré americký prezident George Bush zaradil Irak do osi zla, je aj spojenectvo medzi Bagdadom a al-Káidou. Hoci americká administratíva hovorí o vzťahoch medzi bin Ládinom a Husajnom pomerne často, existuje mnoho politikov aj analytikov, ktorí toto spojenie odmietajú. Podľa amerických médií o ňom nie sú absolútne presvedčení ani pracovníci amerických bezpečnostných služieb. Tí v súkromných rozhovoroch hovoria o indíciách, ale nie o dôkazoch.
V utorok sa však v katarskej televízii al-Džazíra ozval hlas, ktorý podľa amerických a nemeckých expertov patrí Usámovi bin Ládinovi. Vo svojom posolstve podporil Irak v jeho boji proti Amerike. Bin Ládin sa netajil tým, že irackú garnitúru považuje za bezbožníkov. Povedal však, že „v boji proti Amerike sú záujmy moslimov aj socialistov spoločné“.
Vodca al-Káidy vystríhal moslimské krajiny, aby neposkytovali Američanom v prípade vojny v Iraku logistickú či verbálnu podporu. Podľa analytikov tým myslel Saudskú Arábiu, Maroko, Jemen a Nigériu. Bin Ládin sa tradične vyhrážal Amerike a Izraelu a vyzval na samovražedné útoky proti týmto krajinám.
Bin Ládinova nahrávka prichádza v čase, keď Američania nutne potrebujú dôkaz, ktorý by účinkoval ako povestná „dymiaca zbraň“ a rozplynul by rastúce pochybnosti o dôkazoch, ktoré predložil minister zahraničných vecí Colin Powell.
O existencii nahrávky vedel Powell ešte pred jej odvysielaním a informoval o nej senátny výbor na kontrolu spravodajských služieb. Al-Džazíra najprv odmietala tvrdenia o existencii nahrávky, potom ju o tri hodiny neskôr odvysielala.
Uznávaný izraelský server Debkafile, ktorý monitoruje aktivity spravodajských služieb, tvrdí, že nahrávka, ktorú mal k dispozícii Powell, nie je totožná s nahrávkou odvysielanou al-Džazírou. Bližšie podrobnosti však neuvádza.
Americká administratíva krátko po odvysielaní kazety konštatovala, že ide o priamy dôkaz o spolupráci medzi Saddámom a Usámom bin Ládinom. Za významné sa považuje, že tento názor prevzal aj šéf CIA George Tenet. Tenet sa doteraz bránil hovoriť o priamom spojenectve medzi al-Káidou a Bagdadom.
Skeptické hlasy však spochybňujú pravosť nahrávky a hovoria, že Iraku sa vo svojej 16-minútovej reči venoval bin Ládin minimálne.
Ale faktom je, že takmer všetkým útokom al-Káidy predchádzali bin Ládinove posolstvá. Aj pre to je Amerika, časť arabských krajín, Izrael a Veľká Británia v stave pohotovosti.
JANA MIKUŠOVÁ
Dôkazy, ktoré o prepojení al-Káidy a Saddáma Husajna poskytli USAČlenovi al-Káidy poskytli liečbu v Bagdade: malo ísť o jordánskeho člena al-Zarkáwiho, ktorého v Bagdade liečili zo zranení spôsobených v Afganistane. Predtým ho odmietli ošetriť v Iráne.
Ansar al-Islam v severnom Iraku: kurdská islamská organizácia operujúca pri iránskych hraniciach má vraj napojenie na al-Káidu aj na Husajna.
Svedectvá členov al-Káidy: výsluchy zajatých bojovníkov al-Káidy na Guantáname potvrdili, že Irak pomáhal al-Káide pri výcviku použitia chemických zbraní. Takéto svedectvá sa však môžu považovať za provokáciu.
Muhammad Atta: ide o tzv. pražskú stopu, ktorá nebola nikdy dostatočne potvrdená. Atta bol šéfom útoku na New York a Washington a mal sa v apríli 2001 stretnúť v Prahe s irackým agentom.
Bin Ládinova kazeta: v utorok podporil šéf al-Káidy Irak v jeho boji proti Američanom. Zdroj: bbc
Bin Ládin spôsobil v Miná nadšenie
Moslimov na tradičnej púti hadždž nahrávka Usámu bin Ládina nadchla. Podľa nich totiž potvrdzuje, že bin Ládin žije. Mnohí z nich ju síce nepočuli, ale vodcu al- Káidy v jeho boji proti Američanom aj tak podporili. „Som veľmi šťastný, že žije, pretože veľa obetoval Bohu a moslimom,“ hovorí mladý Egypťan Abdurahmán, zatiaľ čo hádže kameň do sĺpa. Stĺp reprezentuje diabla a jeho kameňovanie je tradičným rituálom. „Nech ho Boh živí a pomôže mu k totálnemu víťazstvu,“ odkazuje bin Ladínovi.
Reportér agentúry Reuters, ktorý sa vmiesil medzi pútnikov v Miná neďaleko Mekky, tvrdí, že všetci boli z bin Ládina nadšení. Včerajšie modlitby venovali Usámovi, ktorého vzývali ako moslimského vodcu. „Sme šťastní, že máme brata, ktorý bojuje za islam,“ vyznáva sa Filipínčan. Meno však prezradiť nechce. Iránsky lekár Šarik mu oponuje a presviedča ho, že islam je náboženstvom mieru. A niekedy sa mier nastoľuje silou.
To všetko sa odohráva v Saudskej Arábii, ktorá sa považuje za kľúčového spojenca Američanov v oblasti. Krajina sa snaží od radikálnych islamistov dištancovať a aj bin Ládin označuje jej vládcov za zlých moslimov. Sám sa však v Saudskej Arábii narodil a má tam veľa prívržencov. Pätnásti z devätnástich páchateľov útoku na dvojičky pochádzali zo Saudskej Arábie. „Sme pyšní, že bin Ládin je vodcom moslimského sveta, je to skutočný prorok,“ povedal jeden z pútnikov. Ostatní prikyvovali a pokračovali v kameňovaní diabla.
(reuters, mik)