Pri vyšetrovaní nezákonných sterilizácií policajti údajne zastrašujú Rómky a robia na ne nátlakBRATISLAVA - Pri vyšetrovaní prípadov nútenej sterilizácie rómskych žien používa polícia nátlak a zastrašovanie tvrdia v Centre pre reprodukčné práva z New Yorku a Poradni pre ľudské a občianske práva z Košíc.
Polícia pri preverovaní podozrenia z genocídy, ktoré oznámil úrad podpredsedu vlády Pála Csákyho, už vypočula niekoľko žien. Ich výpovede sú v správe Telo a duša, ktorú zverejnili spomínané mimovládne organizácie.
„Správanie policajtov nezodpovedá predpisom,“ povedala Barbora Bukovská, riaditeľka poradne. Policajti v jednej osade údajne nechali ženy vyvolať podľa zoznamu, zhromaždili ich, naložili do auta a odviezli na výsluch. Tam sa im vraj vyhrážali, že ak podajú trestné oznámenia na nemocnice, hrozia im tri roky vo väzení za krivú výpoveď.
„Vyšetrovateľ je podľa zákona povinný poučiť vyšetrovaného o jeho právach a povinnostiach. Súčasťou je poučenie, čo mu hrozí v prípade, že uvedie skutočnosti, ktoré nie sú pravdivé,“ odpovedal hovorca vyšetrovateľov Stanislav Ryban.
Bukovská však hovorí, že spôsob, akým policajti postupujú, sa už dá považovať za nátlak. „Vypytujú sa ich, čo sme im zaplatili alebo sľúbili, keď sme robili výskum,“ hovorí.
V jednom prípade sa pri vyšetrovaní zistilo, že Rómka porodila ako 14-ročná. Polícia teda začala preverovať, či sa jej druh nedopustil trestného činu zneužitia maloletej. Ženu to vyľakalo.
Ryban hovorí, že tento postup je správny. „Ak sa zistí, že existuje podozrenie zo spáchania trestného činu, orgán činný v trestnom konaní je povinný sa ním zaoberať bez rozdielu, kto je podozrivý,“ hovorí.
Poradňa pre ľudské a občianske práva sa podľa Bukovskej snaží v čo najkratšom čase dostať niektoré prípady pred súd. Aby súd prijal prípad, žena bude musieť uniesť dôkazné bremeno. Lekári z nemocníc, ktoré správa spomína, tvrdia, že pri všetkých prípadoch sterilizácií majú platný podpísaný súhlas žien. „O tom, čo je dôkaz, rozhodne sudca. Je veľmi ťažké povedať všeobecne, čo to má byť, každý prípad je individuálny,“ hovorí právnik Ján Hrubala. Dôkazom napríklad môže byť, ak bude chýbať záznam o pretlmočení obsahu žiadosti o sterilizáciu pri ženách, ktoré dokázateľne nevedia čítať a písať.
V rozsiahlej správe Telo a duša sa spomínajú prípady 110 rómskych žien, ktoré mali od roku 1989 slovenskí lekári sterilizovať bez toho, aby vedeli, o čo ide, prípadne si mali súhlas vynútiť, keď Rómky ležali v bolestiach na operačnom stole alebo boli pod vplyvom liekov. Lekári z východného Slovenska obvinenia odmietajú. (mar)
Čo je sterilizácia a genocídaSterilizáciu medzinárodné dokumenty a dohovory o ľudských a ženských právach pokladajú za jeden z najvážnejších zásahov do práv jednotlivca. „Násilná sterilizácia je hrubým porušením reprodukčných práv ženy. Násilná sterilizácia je násilím na ženách,“ cituje z nich správa Telo a duša. Sterilizácie vykonávané len na ženách jednej etnickej skupiny sú pokladané za genocídu, čo je podľa medzinárodného práva jeden z najvážnejších zločinov. „Ak sa dokáže, že nútené sterilizácie rómskych žien boli vykonávané s úmyslom zničiť, celkom alebo čiastočne istú presne zameranú rasovú skupinu, bude to možné nazvať zločinom genocídy,“ upozorňuje správa. (mar)