BRATISLAVA - Poslanci Tkáčovej platformy dostali od šéfa HZDS Vladimíra Mečiara telegram. Pýta sa ich, či konali v omyle, keď opustili klub hnutia a ohlásili vstup do klubu nezávislých poslancov. Ak áno, majú mu to oznámiť do troch dní. Mečiar tak dáva tkáčovcom poslednú šancu na návrat do náručia HZDS, inak prídu o členstvo v hnutí.
„Ako keby sme neboli svojprávni. Viem, čo som podpísal, a za svojím podpisom si stojím,“ povedal jeden z Tkáčových spolupútnikov Miroslav Abelovský. Podľa neho všetko smeruje k tomu, aby sa novovytvorená platforma nemohla zúčastňovať na vnútrostraníckom živote.
Ústredná tajomníčka HZDS Eva Antošová však hovorí: „Nechceme nikomu ublížiť, preto sa pán predseda rozhodol poslať telegram s tým, že chceme vyjadrenia, čo títo ľudia chcú urobiť a ako chcú existovať. Lebo podľa stanov nie sú už členmi našej strany. Len čo vyhlásili, že sú v inom zoskupení, tak im členstvo zaniká.“
Ak sa poslanci do troch dní neozvú, Antošová predpokladá, že republikové predstavenstvo už len skonštatuje zánik členstva jedenástich poslancov v HZDS. Podľa tajomníčky sa v stanovách HZDS hovorí, že ak je člen strany členom iného politického subjektu alebo iného zoskupenia, jeho členstvo zaniká.
Tkáčova skupina však nie je členom iného politického subjektu a pod zoskupením sa môže myslieť aj spolok záhradkárov.
HZDS žiada odídencov z klubu, aby sa vzdali poslaneckých mandátov a vrátili ich hnutiu. V roku 1991, keď 19 Mečiarovi poslanci Slovenskej národnej rady odchádzali od VPN a založili si vlastný poslanecký klub, však mandáty VPN nevrátili.
Funkcií poslancov sa nechcú vzdať ani tkáčovci. „Sme presvedčení, že časť voličov HZDS stojí za nami a bude našu platformu podporovať,“ povedal Abelovský.
Podobne Ján Gabriel tvrdí, že voliči HZDS „sú so mnou“. Rudolf Žiak zatiaľ o svojom odchode detailnejšie nechce rozprávať. Členom HZDS chce naďalej zostať.
Šokom bol práve Žiakov odchod z klubu HZDS. Antošová si myslí, že Mečiara to ranilo, pretože „má rád otvorenú hru“.
Cez víkend sa v Žiline uskutoční republikové predstavenstvo. Okrem odchodu poslancov sa bude zaoberať aj nástupcom Žiaka, ktorý bol podpredsedom hnutia pre zahraničie. Antošová potvrdila, že vedenie strany už o tom hovorilo. Do okruhu kandidátov patrí poslankyňa Irena Belohorská.
Predsedu HZDS opúšťajú už desať rokov
Rok 1993 - osem poslancov HZDS spolu s Milanom Kňažkom odišlo na jar z klubu HZDS a vytvorili klub nezávislých poslancov. Koncom roka vytvorili novú stranu - Alianciu demokratov.
Rok 1994 - vo februári vznikla v HZDS Alternatíva politického realizmu. Na jej čelo sa postavil Jozef Moravčík. Cieľom bola transformácia HZDS a vytvorenie vlády širšej koalície. Moravčíka vylúčili z HZDS ešte ten istý mesiac a postupne aj ďalších poslancov, ktorí sa k nemu pridali.
Rok 1995 - obvodné predstavenstvo HZDS Bratislava IV nepreregistrovalo Michala Kováča, ktorý mal pozastavené členstvo, čím ho z hnutia vylúčilo.
Rok 1996 - Z poslaneckého klubu HZDS vystúpil František Gaulieder. Mal výhrady k transparentnosti privatizácie a tomu, že sa nevyšetrujú závažné trestné činy alebo že sa urážajú zahraniční diplomati. Z HZDS Gauliedera vylúčili a parlamentná väčšina HZDS, SNS a ZRS ho zbavila poslaneckého mandátu.
Rok 2002 - v apríli odišiel z klubu HZDS a vzdal sa poslaneckého mandátu Jozef Kalman. Oznámil založenie novej ľavicovej strany - Ľavicový blok.
Cez leto sa uskutočnil nominačný snem HZDS v Nitre. Vladimír Mečiar odstavil z volebnej kandidátky viacerých bývalých poslancov. Na sneme ako jediný vzdoroval Mečiarovi Ivan Gašparovič, neskôr odišiel a založil HZD.
Rok 2003 - Vojtech Tkáč spolu s desiatimi poslancami ohlásil odchod z klubu HZDS. (sp)
Abelovský: Nie som Mečiarov advokát
BRATISLAVA - Poslanec Miroslav Abelovský, ktorý patrí do Tkáčovej skupiny, bol advokátom Vladimíra Mečiara. „Vec je uzavretá ešte v roku 2000. Nie som jeho právnym zástupcom,“ hovorí.
K vzťahu s Mečiarom sa odmietol bližšie vyjadriť. „Teraz som chvíľu politik, názorovo sme sa rozišli. K jeho osobe sa nechcem a nebudem vyjadrovať. Som jeho bývalý advokát a nebolo by to korektné. Ešte sa chcem vrátiť do advokácie.“
Abelovský zastupoval Mečiara napríklad v kauze vyplácanie odmien bývalým členom vlády či v spore s generálom Andrejom Sámelom, bývalým námestníkom federálneho ministerstva vnútra. Sámel mal na adresu šéfa HZDS povedať výroky, ktoré narušili jeho osobnostnú integritu. (sp)
Autor: IGOR STUPŇAN