Systém sa napojí na centrálnu ústredňu v regióne, v ktorom chcú človeka odpočúvať, a okrem odpočutých hlasov v éteri vie určiť aj to, kde majiteľ mobilného telefónu je. Systém SIS používa na rýchle dolapenie zločincov alebo iných ľudí ohrozujúcich bezpečnosť štátu a niekedy ním pomáha polícii, lebo ministerstvo vnútra taký systém nemá.
Vyšetrovatelia prípadu nelegálneho odpočúvania rozhovoru predsedu ANO Pavla Ruska s redaktorom denníka SME sa už zaoberajú tým, či odpočúvanie nemohlo vzniknúť aj na tomto systéme, keďže na systémoch SIS a ministerstva, o ktorých sa doteraz písalo, sa žiadny záznam o Ruskových hovoroch nenašiel. Hovorca SIS Vladimír Šimko včera zopakoval, že SIS odpočúva vždy len legálne. K mobilnému systému sa nevyjadril: „Je to utajovaná skutočnosť.“
Poslanci z výboru na kontrolu SIS boli nedávno v tajnej službe na prieskume. Poslanec za KDH Peter Muránsky o mobilnom systéme vedel, povedal však, že výbor sa ním na prieskume nezaoberal. Hovorí, že systém je iný ako ten, o ktorom sa doteraz hovorilo: „Diskutovalo sa o tých nahrávkach, ktoré sa dostali do backendu ministerstva, preto sme sa pýtali len na systém, ktorý prevádzkuje izraelská firma.“
Predseda výboru Viliam Soboňa z HZDS hovorí, že mobilný systém patrí medzi základné vybavenie tajnej služby. „Je dosť drahý, podľa mňa stojí pätnásť až dvadsať miliónov korún.“ Soboňa považuje systém za nepružný: „Ak ma chcú odpočúvať v Karlovej Vsi a ja sa premiestnim do Nových Zámkov, musia ísť so mnou.“ Bezpečnostné zložky ho však používajú práve vďaka pružnosti, lebo ním dokážu naraz zachytiť všetky hovory v éteri a vybrať si tie, ktoré potrebujú.
Ruskova nahrávka vznikla podľa Soboňu na ministerstve vnútra, prieskum výboru pre obranu a bezpečnosť na úrade operatívnej techniky ministerstva to ale vylúčil. Soboňa povedal, že si začiatkom budúceho týždňa zo SIS vyžiada záznamy o použití pohyblivého odpočúvacieho systému, aby vylúčil, že nahrávka vznikla na ňom. (mož)