Ten nemeškal, odvolal Babiča a prezidentovi Putinovi ponúkol na výber niekoľko mien. Putin zmietol zo stola mená kandidátov čečenskej národnosti a vybral si Popova, šéfa štátnej firmy zodpovednej za obnovu vojnou zničeného Čečenska.
Popov je pre Kremeľ výhodný hneď dvakrát: ako šikovný finančník bude vedieť lepšie než jeho predchodca kontrolovať prostriedky na obnovu krajiny, ktoré z Moskvy plynú do Čečenska. „Jeho pozícia v Čečensku navyše nikdy nebola závislá od mocichtivého Kadyrova, ktorého chce Moskva udržať na uzde,“ povedal pre Moscow Times analytik Alexej Makarkin.
Práve Popov prevedie krajinu marcovým referendom o novej ústave, ktoré jedni nazývajú začiatkom normálneho fungovania krajiny a iní nastavením časovanej bomby.
V krajine totiž nie je možné zabezpečiť účasť väčšiny obyvateľstva, ich bezpečnosť ani slobodné rozhodnutie. O referende sa rozhodlo necelý mesiac po bombovom útoku na sídlo čečenskej vlády v Groznom, pri ktorom zahynuli desiatky ľudí. Útoky na ruských vojakov a armádne „začistky“ civilného obyvateľstva sú stále každodennosťou.
„Zhromaždiť určitý počet podpisov je, samozrejme, možné za akýchkoľvek okolností. Takáto akcia však vyvolá ešte väčšie sklamanie a nepriazeň a spôsobí novú vlnu vojny, nové obete a nové útoky teroristov,“ povedal splnomocnenec pre Čečensko pri Európskom parlamente, lord Frank Judd. „Ľudia budú hlasovať, len aby prežili,“ dodáva ruská novinárka Anna Politkovská.
Proruské vedenie v Čečensku s veľkou slávou zaviedlo „horúcu linku“ bezplatných informácií o referende. V krajine, kde nefunguje elektrina, sa však zrejme minie účinkom.
Moskva sa nikdy veľmi netajila tým, že si zatiaľ úplne vystačí s veľkými slovami o demokracii. O to viac v marci zaduní prázdnota deklarácií európskych a amerických inštitúcií, ktoré sa rady nazývajú „strážcami demokracie“. Tak to bolo aj na januárovom zasadaní Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.
Európski poslanci sú síce „znepokojení, že v Čečensku nie je na všeľudové hlasovanie potrebná stabilita“, Rusku však marcový dátum referenda odklepli.
Hra na nenásilné, politické riešenie situácie, ktorú hrá Kremeľ so Západom, tak môže pokračovať. Hrá ju teraz aj nový premiér Popov.
„Najprv treba stabilizovať situáciu a až potom by sa ľudia mali zúčastniť volieb. Tieto dva procesy by ale mohli prebiehať aj súbežne,“ šalamúnsky komentoval podľa ruského denníka Pravda nadchádzajúce referendum.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ