BRATISLAVA – Okresné úrady by mali už o necelý rok zaniknúť, napriek tomu práve teraz prijímajú nových ľudí, ktorých budú musieť možno onedlho znovu prepustiť. Najmä nával práce pri novom systéme sociálnych dávok však úradníci v pôvodnom počte nezvládajú.
Sociálnemu odboru na Okresnom úrade v Nových Zámkoch chýbalo 11 ľudí. „Nemáme rezervy, musíme ľudí prijať zvonka,“ hovorí prednostka úradu Monika Barthová.
V Kežmarku museli prijať šesť ľudí. „Sociálna situácia v našom okrese je oveľa horšia oproti iným okresom,“ povedal prednosta úradu Ján Soliar.
Na každom zo 79 okresných úradov bolo niekoľko miest neobsadených. „Keď nemajú niektoré miesto obsadené, musia ho obsadiť, aj keby to bolo na tri mesiace,“ hovorí predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai.
Koalícia sa dohodla na zrušení okresných úradov a zaviazala sa k budovaniu štíhlej štátnej správy. Koľko úradníkov prejde pod samosprávu, sa zatiaľ nevie. Rozhodnú o tom jej orgány, ktoré majú podľa splnomocnenca pre reformu verejnej správy Viktora Nižňanského „personálnu suverenitu“.
Nižňanský pripúšťa, že mnohí budú prepustení, hoci „je to citlivá otázka najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou“. Plai síce hovorí, že by nemali prísť o prácu, ale nevylučuje, že mnohí o ňu prídu.
Ľudia, ktorých na úradoch zamestnali len teraz a možno už o rok budú prepustení, dostanú odstupné vo výške päť mesačných platov. Taký je zákon o štátnej službe. Plai vidí riešenie v jeho novelizácii.
Koncom októbra minulého roka pracovalo na okresných úradoch takmer 13,8 tisíca ľudí a takmer 9-tisíc z nich bolo v štátnej službe.
Po presune zvyšku právomocí z okresných a krajských úradov na obce a vyššie územné celky a zrušení okresných úradov budú štátnu správu zabezpečovať zoštíhlené krajské úrady a úrady špecializovanej štátnej správy.
Na krajských úradoch by namiesto dnešných 250 ľudí malo pracovať približne 60.
JOZEF ČAVOJEC