Brusel 11. februára (TASR) - Veľvyslanci členských štátov NATO sa dnes v Bruseli zišli na ďalšom mimoriadnom zasadnutí, aby sa pokúsili prekonať rozpor ohľadne podpory amerických plánov na vojnu proti Iraku.
Francúzsko, Belgicko a Nemecko v pondelok opäť zablokovali príkaz pre vojenské orgány aliancie, aby začali plánovanie operácií na posilnenú obranu Turecka v prípade amerického útoku na Irak, o ktorú požiadali Washington i Ankara. Tieto tri štáty totiž nechcú pristúpiť na "logiku vojny", pokiaľ sa nevyčerpali všetky možnosti mierového riešenia irackej krízy.
NATO rokuje o tejto - podľa expertov - technickej záležitosti už takmer mesiac a podľa pozorovateľov čelí najväčšej kríze od svojho vzniku. V hre je okrem iného dôveryhodnosť aliancie, jej akcieschopnosť v krízových situáciách i budúcnosť transatlantických vzťahov.
Belgický minister zahraničia Louis Michel dnes v tlači obhajuje postoj Bruselu. Podľa jeho slov veto troch krajín nesúvisí s bezpečnosťou Turecka, ale ostatnými požiadavkami Washingtonu.
"Naše veto sa netýka bezpečnosti Turecka, tu sú obavy legitímne. Ale (Washington) žiada viac, napríklad nahradenie amerických jednotiek v Nemecku či na Balkáne. Znamená to, že by sme tam zrejme museli vyslať našich mužov," povedal Michel pre denníky Le Soir a De Standaard.
Belgicko podľa neho vždy zastávalo "logiku mieru". "Keby sme prijali americké požiadavky, prijali by sme tiež logiku vojny bez toho, aby sme čakali na druhú správu zbrojných inšpektorov," dodal Michel.
Inšpektori vystúpia so správou na pôde Bezpečnostnej rady OSN v piatok 14. februára. Michel tak naznačil, že jeho krajina bude aj ďalej blokovať rozhodnutie NATO o pomoci USA a rozhodne sa až na základe druhej správy o výsledkoch inšpekcií v Iraku.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel