
Najvyššia nezamestnanosť je na Mostecku, kde presahuje 20 percent. Na úradoch práce sa hlásia aj baníci. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Výsledok je o niečo lepší, ako očakávali ekonómovia, ktorí odhadovali januárový nárast v priemere o desatinu percenta vyšší. Vlani v decembri bola miera nezamestnanosti 9,8 percenta. Viac nezamestnaných nahlásilo, tak ako aj v decembri, všetkých 77 úradov práce. Najvýraznejší bol prírastok v okresoch Pelhřimov (o 16,3 percenta), Benešov (o 11,9 percenta), Rakovník (o 10,5 percenta) a Cheb (o 10,4 percenta). Do evidencie úradov pribudlo 77 236 ľudí. To je o 22 216 novoevidovaných uchádzačov viac ako v predchádzajúcom mesiaci a o 3707 menej ako v januári 2002. Značná časť ľudí bez zamestnania bola v odvetviach, kde sa skončili sezónne práce a tým aj pracovné pomery na dobu určitú.
Hoci od začiatku 90. rokov bola Česká republika baštou zázračne nízkej nezamestnanosti, od roku 1999 je zrejmé, že aj ju postihol najväčší problém západoeurópskych krajín. Trend rastúcej miery nezamestnanosti nabral tempo predovšetkým v posledných rokoch. Podstatné rozdiely sú aj medzi jednotlivými krajmi. Najnižšia miera nezamestnanosti je v Prahe, kde bola vlani v decembri pod hranicou štyroch percent. Najviac postihnutými krajmi sú Ústecký a Moravskosliezsky, kde sa miera nezamestnanosti v rovnakom období pohybovala na hranici 17, respektíve 16 percent.
Opoziční poslanci, ktorých ČTK oslovila, si myslia, že vláda praktizuje chybnú politiku v oblasti podnikateľskej sféry. To je okrem iného podľa nich príčinou toho, že sa krajina borí s rekordne vysokou nezamestnanosťou. ODS navyše upozorňuje, že chybná je aj vládna daňová politika. „Takéto čísla vypovedajú o vládnej politike. Hovoril som už predtým, že ak to takto pôjde ďalej, tak budeme lámať rekordy,“ povedal podpredseda rozpočtového výboru v snemovni Martin Kocourek (ODS). Člen rozpočtového výboru Michal Kraus (ČSSD) však upozornil, že nezamestnanosť síce vzrástla, ale na druhej strane trvalo stúpa hrubý domáci produkt. „Som presvedčený, že ten vývoj ukazuje, že konečne začala reštrukturalizácia priemyslu, ktorá vedie k zvyšovaniu produktivity práce, ale aj k strate miest v neefektívnych podnikoch,“ vyhlásil Kraus.
Podľa analytika Českej sporiteľne Mojmíra Hampla môže za rast nezamestnanosti okrem nízkeho zahraničného dopytu aj príliš štedrý sociálny systém, nepružný trh práce a nerealistické mzdové požiadavky odborov. „Nezamestnanosť má nezadržateľnú dlhodobú tendenciu rásť a zvrat tohto trendu nie je na obzore,“ myslí si Hampl.
(čtk)