Po množstve konferencií sa v roku 1914 uskutočnil v Monaku Medzinárodný kongres kriminalistov, ktorý sa neskôr chápal ako prvý kongres Interpolu.
Počas prvej svetovej vojny sa spolupráca prerušila, obnovila sa až v roku 1923, keď vo Viedni prijali zásady poskytovania informácií na medzinárodnej úrovni a vznikla medzinárodná komisia. Najdôležitejšia bola dohoda, že informácie sa majú odovzdávať bez prieťahov a bez administratívnych formalít. Žiadosti o informácie sa mohli písať v štyroch komunikačných jazykoch: angličtine, francúzštine, taliančine a nemčine.
Neskôr sa sídlo komisie presunulo z Viedne do Berlína a v roku 1940 sa jej šéfom stal Reinhard Heydrich z Hitlerovej SS, neskorší protektor Čiech a Moravy. Ostatné štáty s komisiou prerušili styky.
Činnosť komisie bola obnovená až po druhej svetovej vojne, novým sídlom sa stal Paríž, dnes ním je Lyon. Socialistické Československo z Interpolu vystúpilo v roku 1952, rovnako aj Maďarsko a Poľsko. Členom sme sa opäť stali až 29. septembra 1993. Dnes Interpol združuje 181 štátov. (mož)