Francúzsky prezident Jacques Chirac: jeden z mužov, ktorí stoja v pozadí zásadného rozhodnutia v NATO. Okrem neho ešte belgický minister zahraničia Louis Michel a nemecký kancelár Gerhard Schröder
FOTO - ČTK/AP
BRUSEL - Francúzsko, Belgicko a Nemecko pokračujú v marení príprav Ameriky na vojnu v Iraku. Včera v NATO zablokovali plánovanie obrany Turecka pre prípad vojny.
Turecko je kľúčovou krajinou pre prípadný útok na Irak. Z jej územia by mali štartovať americké lietadlá. Amerika požiadala NATO o ochranu Turecka, traja európski členovia aliancie to zablokovali.
Turecko vzápätí požiadalo NATO o naliehavé konzultácie podľa článku štyri Washingtonskej zmluvy. Stalo sa tak prvý raz v histórii aliancie. Ani napriek tomu sa aliancii nepodarilo zatiaľ dohodnúť. Včerajšie rozhovory sa skončili neúspešne. Dnes majú pokračovať.
Generálny tajomník NATO George Robertson považuje rozkol v NATO za vážny, pretože sa nepodarilo dohodnúť ani po troch týždňoch rokovania. Rozpor je vraj hlavne v tom, kedy k vojenskému plánovaniu pristúpiť.
Belgicko a Francúzsko nepovažujú za nutné začať s plánovaním vojenských operácií v čase pokračujúcich inšpekcií. Americký veľvyslanec Nicholas Burns však tvrdí, že aliancii hrozí „kríza dôveryhodnosti“, a stanovisko troch krajín považuje za nešťastné. Americký minister obrany Donald Rumsfeld si myslí, že zablokovanie ochrany Turecka je hanba. Minister zahraničia Colin Powell povedal, že pomôcť Turecku je povinnosťou aliancie. „Dúfam, že krajiny NATO si uvedomia, že je ich povinnosťou pomáhať členovi aliancie, ktorý požiadal o pomoc,“ povedal Powell.
Britská vláda však situáciu v NATO za krízovú nepovažuje. „Nikto zatiaľ nič nevetoval,“ povedal hovorca Downing Street. Podľa neho je dôležité, že diskusia pokračuje. Podobný názor má aj Robertson. Chce rokovať tak dlho, dokiaľ sa nepodarí dospieť ku konsenzu. „Tak to v NATO chodí.“
NATO by na obranu Turecka malo vyslať radarové lietadlá AWACS, palebné systémy Patriot, malo by nasadiť protichemické sily či hliadkovať v Stredozemnom mori.
Nemecko a Francúzsko už cez víkend dali najavo, že nechcú rokovať o vojenských prípravách, ale o mierovom riešení irackej krízy. O náplni ich mierového plánu, ako o ňom informoval v najnovšom čísle týždenník Der Spiegel, však zatiaľ panujú nejasnosti. (čtk, kos)
Čo požadovali Američania od NATO pre Turkov
Protiletecké rakety Patriot Výzvedné lietadlá so systémom AWACS Protichemické jednotky Hliadkovanie v Stredozemnom mori