Naši politici: Aliancia sa dohodne

BRATISLAVA – Vysokí predstavitelia NATO hovoria po najnovších nezhodách vnútri organizácie o kríze vzájomnej dôvery. Slovenskí politici situáciu nevnímajú tak dramaticky a očakávajú skorú dohodu v rámci aliancie.

BRATISLAVA – Vysokí predstavitelia NATO hovoria po najnovších nezhodách vnútri organizácie o kríze vzájomnej dôvery. Slovenskí politici situáciu nevnímajú tak dramaticky a očakávajú skorú dohodu v rámci aliancie.

Člen branno-bezpečnostného výboru Jozef Banáš (ANO) to očakáva v priebehu niekoľkých dní. Dôvod je podľa neho jednoduchý. „Keby bola nejaká relevantná európska vojenská sila, Európa by mohla s Američanmi hovoriť suverénnejšie. Ale keď odpočítate USA od NATO, tak o čom to je?“ pýta sa Banáš. Je skeptický k spoločnej bezpečnostnej a zahraničnej politike Európskej únie a tvrdí, že existuje iba na papieri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štátny tajomník ministerstva obrany Rastislav Káčer má podobný názor. „Spoločná bezpečnostná a zahraničná politika únie nám v súčasnej podobe nemôže nahradiť NATO.“ Káčer situáciu nevníma „ako spor vnútri NATO, ale skôr vnútri únie“.

Postoj Belgicka, ktoré vetovalo rozhodnutie celej aliancie, považuje Káčer za dôležitý pre Slovensko. „Dokazuje to, že aj malé štáty majú svoj hlas.“ Nevylučuje, že by to mohlo zvýšiť klesajúcu podporu slovenskej verejnej mienky pre náš vstup do aliancie.

Pridáva sa k nemu štátny tajomník ministerstva zahraničia Ivan Korčok: „Belgicko ako malá krajina signalizuje svoj nesúhlas a potom nemôže byť ani súhlas NATO ako celku,“ povedal. Súčasné spory nepovažuje za krízu. Sú výrazom toho, že sa v aliancii rozhoduje konsenzom.

SkryťVypnúť reklamu

Robert Kaliňák (Smer) si nemyslí, že je Európa v prudkom rozpore s USA. „Len sa momentálne chce javiť ako stabilnejší prvok, kým Američania po svojich skúsenostiach nechcú opakovane zažiť dvojičky,“ povedal.

Gustáv Krajči (HZDS) vidí príčinu problémov v tom, že USA majú iné predstavy o kolektívnej ochrane ako Európa, ktorá si chce vytvoriť vlastný systém.

Analytik Ivo Samson za pôvodcu problémov považuje Európu. „Je beznádejne rozdelená. Spoločná európska bezpečnostná a zahraničná politika sú prinajlepšom na ceste k veľkému krachu,“ vyhlásil. Očakáva, že USA tu budú aj naďalej vykonávať svoju funkciu hegemóna. (rp)

Väčšina nechce účasť Slovenska na akcii v Iraku

BRATISLAVA – Viac ako polovica občanov (57,3 percenta) nesúhlasí so zapojením sa Slovenska do prípadnej vojenskej akcie proti Iraku za žiadnych okolností. Zapojenie za akýchkoľvek podmienok podporuje 2,8 percenta respondentov. Viac ako tretina (37,2 percenta) opýtaných si myslí, že Slovensko by sa malo zapojiť do riešenia irackej krízy len v prípade, ak o vojenskej operácii rozhodne Bezpečnostná rada OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Reprezentatívny prieskum verejnej mienky Odboru mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu sa uskutočnil v dňoch 7. až 8. februára 2003 na vzorke 1056 respondentov starších ako 18 rokov.

Otvorenie nášho vzdušného priestoru na prelety bojových lietadiel, o ktorom rozhodla slovenská vláda, podporuje 28,1 percenta respondentov. Viac ako dve tretiny opýtaných (67,8 percenta) je proti otvoreniu vzdušného priestoru a 4,1 percenta opýtaných sa nevedelo vyjadriť.

V uvedenom prieskume OMV zisťoval aj názory verejnosti na konkrétne formy zapojenia do protiirackej koalície. Najmenšiu podporu občanov má vyslanie vojakov do bojov na strane USA a ďalších štátov protiirackej koalície, proti ktorému sa vyslovilo až 85,6 percenta respondentov.

S vyslaním zdravotníckej jednotky by súhlasilo 41,5 percenta, chemickej jednotky 25,8 percenta a ženijnej jednotky 19,6 percenta opýtaných.

SkryťVypnúť reklamu

(tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 822
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 250
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 903
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 801
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 367
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 333
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 201
  8. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 1 995
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu