
Rakúsky spolkový kancelár Wolfgang Schüssel, líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). FOTO – TASR/AP
40 žiadostí o rozhovory.
Pozornosť európskych médií je pochopiteľná. V Rakúsku by mohla opäť vzniknúť ojedinelá koalícia. Po tom, čo v roku 2000 získala Viedeň smutný primát s krajne pravicovou stranou vo vláde, dnes má šancu zviditeľniť sa s úplne iným vládnym experimentom: spojením pravicových konzervatívcov a ľavicových ekológov.
Ako napísal ORF Online prominentné médiá ako francúzsky Le Monde, či nemecký Der Spiegel zatiaľ dostali od Zelených košom. Dôvod je jednoduchý: Zelení ešte nemajú čo povedať. Ocitli sa v úplne novej pozícii. Po 16 rokoch svojej existencie a prvýkrát v dejinách Rakúska majú šancu dostať sa k moci. Nepremyslenými vyhláseniami pre tlač nechcú nič pokaziť.
Do neobvyklého spojenectva sa bezhlavo nerúti ani jednoznačný víťaz volieb a kancelár Wolfgang Schüssel. Skôr ako chladný taktik oslovil Zelených, nechal pracovať sociológov. Tí zistili, že dve tretiny voličov, ktorých Schüssel v novembrových voľbách odlákal koaličným slobodným, by neboli proti spojenectvu so Zelenými. „Táto voličská skupina by chcela vládu, ktorá s niečím v krajine pohne a dá dôraz na rozpočet a ekonomiku. Ak by taká bola čierno-zelená vláda, potom budú spokojní,“ povedal sociológ Peter Ulram.
Nálada v krajine je zatiaľ priaznivá. Agentúra DPA citovala najčítanejší denník Kronen Zeitung, ktorý týždne otvorene podporoval obnovenie veľkej koalície ľudovcov so sociálnymi demokratmi (SPÖ). Po oficiálnom oznámení rokovaní so Zelenými vyšiel s titulkom: Čierno-zelená by bola v Európe jedinečná.
Mierne optimistickí sú aj politológovia: Zelení majú podľa nich šancu prvýkrát presadiť svoju politiku a ľudovci by sa mohli v očiach Európy rehabilitovať.
Ani najväčší optimisti sa však netaja tým, že cesta ku koalícii je tŕnistá. V predvolebnej kampani si obe strany nič nedarovali. Ľudovci radi pripomínali červeno-zelený chaos v Nemecku, kde so sociálnymi demokratmi vládnu Zelení už druhé volebné obdobie. Rakúski Zelení, naopak, nešetrili ľudovcov za ich bezprecedentné spojenectvo s haiderovcami.
Vzájomná nedôvera nepramení len z predvolebných urážok. Zelení, ktorí nemajú skúsenosti s vládnutím, sa nechcú stať obeťou ostrieľaných ľudovcov. Neradi by nasledovali príklad slobodných, ktorých ľudovci pripravili o časť voličov. Navyše musia bojovať so silnou kritikou z vlastných radov. Časť členskej základne považuje účasť vo vláde za zradu svojich ideálov.
Kritikou nešetria ani ohrdnutí slobodní a sociálni demokrati. Prví škrípu zubami, že Schüsselovi vo vláde odsúhlasili aj veci, s ktorými by inak nesúhlasili a tí druhí nevedia prehltnúť, že po dlhom nadbiehaní dostali košom.
Výsledok koaličných rozhovorov by mal byť známy do dvoch týždňov. Dovtedy sa môžu novinári tešiť, že tri mesiace po parlamentných voľbách a nekonečných sondážnych rozhovoroch sa v krajine opäť niečo deje.
MIRIAM ZSILLEOVÁ
Sporné otázky:
- Zelení kritizujú zavedenie poplatkov za štúdium
- odmietajú avizovaný nákup stíhačiek
- trvajú na zachovaní neutrality (ľudovci by raz chceli vstúpiť do NATO)
- nezhody v otázke dôchodkovej reformy
- Zelení požadujú zmiernenie prísnej migračnej politiky a homosexuálne manželstvá (mim)