
Všetky zvieratá nemajú taký vycibrený vkus ako gepardie samice v zoo v Bronxe, ktoré si obľúbili Calvina Kleina. Pumy a rysy v zoo v ďalších newyorských štvrtiach Queensu nikdy nepohrdnú extraktom z moču skunka. FOTO – ČTK
Nejde o experiment s aromatera-piou pri zvieratách, ale o súčasť programu Spoločnosť na ochranu divej zveri (Wildlife Conservation Society), ktorá spravuje newyorské zoologické záhrady a akváriá a ktorá chce týmto programom podporiť zdravie a dobrý duševný stav zvierat.
„Chceme obohatiť každodenný život zvierat fyzicky i psychicky,“ tvrdí výskumníčka Diana Reissová zo spoločnosti a jedna z vedúcich programu. „Dnes vieme, že sa musíme venovať celému zvieraťu. Jedným zo spôsobov je ponúknuť zvieratám rôzne druhy vôní.“
Vône sú jedným zo spôsobov, ako zvieratá stimulovať. Ale newyorská zoo im tiež ponúka interaktívne hračky a hlavolamy. Zvieratá sa tak učia manipulovať so škatuľami, aby našli ukrytú hračku alebo maškrtu. Výskumy ukázali, že zvieratá majú radšej, keď musia vyvinúť na získanie potravy úsilie, ako keď žrádlo len dostanú, povedala Reissová. Podľa nej majú vône na život zvierat kľúčový význam. „V zoo v Bronxe sme s našimi gepardmi pracovali najprv s lacnými a potom drahými parfumami,“ hovorí Reissová. „Najviac reagovali na Obsession for Men Calvina Kleina. Ale reagujú i na lacné voňavky.“
V zoo testujú reakcie zvierat tak, že postriekajú kmene stromov niekoľkými voňavkami alebo dajú na rôzne miesta škoricu a iné korenie. Potom sledujú, kde strávia koľko času. „Gepardi začnú ňuchať a baví ich to. Sú potom aktívni. Vône im ponúkajú niečo odlišné.“ (čtk)