BRATISLAVA – Už o tri roky bude môcť každý žiak študovať na takom type strednej školy, aký si zvolí. Gymnáziá, hotelové školy alebo obchodné akadémie prijmú všetkých. Žiaci nebudú robiť prijímačky a sieť stredných škôl sa prispôsobí ich požiadavkám.
Cesta k úplnému zrušeniu prijímačiek na stredné školy je podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva Františka Tótha už nastúpená. „Už v tomto školskom roku majú žiaci možnosť podať si prihlášku na dve stredné školy. V apríli sa na vzorke 25 000 žiakov, čo sú zhruba všetci, čo chcú ísť na gymnáziá, uskutoční prvé pokusné overovanie jednotného monitorovacieho testu z matematiky a materinského jazyka,“ hovorí.
Na budúci rok by test mali písať už všetci deviataci. Stredné školy budú môcť pri prijímačkách zohľadniť výsledky, ktoré žiak v teste dosiahol. Cieľom je, aby v roku 2006 už školy namiesto prijímačiek prihliadali len na výsledky monitorovacieho testu. Každý žiak, ktorý spravil test požadovaný gymnáziami, sa dostane na gymnázium, žiak, ktorý uspel v teste pre priemyslovky, bude mať isté miesto na priemyslovke.
„Sieť škôl sa prispôsobí dopytu. Kapacity najžiadanejších škôl sa rozšíria,“ hovorí Tóth. Žiak nebude mať isté prijatie na konkrétne gymnázium, ale podľa Tótha ponúknu mu miesto na gymnáziu v regióne.
Nesúladu s požiadavkami trhu práce sa neobáva. „Absolventi gymnázií sa najmenej zapisujú na úradoch práce, naopak, najviac je tam tých, ktorí skončili úzko špecializované školy,“ povedal Tóth.
„Je to reálne,“ myslí si o pláne ministerstva námestník Štátneho pedagogického ústavu Pavol Černek. Okrem prípravy a vyskúšania testov je nevyhnutnou podmienkou príprava legislatívy. „Školy budú musieť mať možnosť promptne zareagovať, dokázať otvoriť napríklad o tri triedy viac,“ povedal.
Zrušenie prijímačiek na vysoké školy sa dá podľa Tótha očakávať už o dva roky, keď sa po prvý raz bude robiť tzv. štátna maturita. Jej výsledky by mali vysoké školy zohľadňovať pri prijímaní.