Na majstrovstvách Európy 2001 v krasokorčuľovaní zaregistrovali 1631 priamych účastníkov. V štyroch súťažiach sa predstavilo 162 športovcov z 33 krajín. Celkovo ME videlo na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu vyše 40 000 divákov. Na európskom šampionáte sa akreditovalo 400 zástupcov médií, televíznych a rozhlasových spoločností. Signál z Bratislavy prenášalo 34 televíznych spoločností do 55 krajín štyroch kontinetov. Organizáciu ME zabezpečovalo 150 dobrovoľníkov a 75 usporiadateľov. Lekárska služba, ktorá na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu mala nepretržitú prevádzku, ošetrila 18 úrazov a 24 ochorení. Dopingoví kontrolóri vykonali 20 odberov. Predalo sa aj 5500 filatelistických predmetov.
Nemecká tanečnica napokon
bez podväzkového pásu
Slovenský tréner tanečníkov Katie Winklerovej a Reného Lohseho Martin Skotnický vymyslel aj pre Nemcov originálny prvok práve v originálnom tanci. Netýkal sa ani tak výnimočných figúr, ale oblečenia, ktoré dotváralo dielko. Pre kreáciu im navrhol kankánový kostým aj s podväzkovým pásom. Tesná väčšina technickej komisie Medzinárodnej korčuliarskej federácie (ISU) sa však zhodla, že partnerkino oblečenie nezodpovedá pravidlu 512.
Čo sa za ním skrýva? Oblečenie nesmie byť príliš frivolné, tobôž už nie erotické. „Starším dámam môj nápad zrejme prekážal,“ hovoril pokojne Martin Skotnický a 26-ročná Cottbusanka Winklerová si musela podväzkový pás odstrániť. Slovenský tréner, pôsobiaci v Oberstdorfe, nemal so škrupulóznymi arbitrami problémy prvý raz. „V tomto prípade išlo o kabaretnú kreáciu z Berlína dvadsiatych rokov, ku ktorému patrí kankán a k nemu zasa podväzkový pás. Bez toho to nebude ono. Nikdy som nechcel provokovať, ale s kompromismi v umení sa dá ťažko robiť.“
Rozhodcovské koalície a prepojenia
Svojich špeciálnych spravodajcov mali na bratislavskom šampionáte renomované agentúry Reuters, Associated Press, AFP alebo DPA. Nechýbali významné európske denníky – britské Times, švajčiarske Neue Zürcher Zeitung alebo nemecké Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Práve FAZ priniesli kritický pohľad na anonymné označenie rozhodcov.
Vyslaný redaktor Roland Zorn píše: „Medzinárodná korčuliarska únia ISU postavila svojich rozhodcov do anonymnej tmy, a to práve v období, keď televízia dokáže verejnosti odhaliť aj tie najmenšie chybičky alebo porušenia pravidiel. Po prvý raz na veľkom medzinárodnom podujatí sprevádzajú udeľovanie známok rozhodcovia z ríše ISU. Ešte horšie je to, že v televízii sú len očíslovaní od jedna po deväť. Jeden ako druhý, to je kvalita? Možno si ISU tým chce zakryť zlé svedomie. A to je už roky známe, že v tomto subjektívnom športe existujú koalície a prepojenia. V minulosti pod dohľadom Sovietskeho zväzu a aj v súčasnosti v období uvoľnenia vzťahov. Ťažko si predstaviť, že by rozhodca pod zástavou ISU zabudol na svoju národnú hrdosť. Otázny je aj plán ISU zaviesť kategóriu špičkových profesionálnych rozhodcov s licenciou ISU. Stali sme sa mužmi bez domova,“ cituje FAZ nemeckého rozhodcu Heinza-Ulricha Walthera. (r)