Čo pre vás znamená odchod časti poslancov z klubu HZDS?
„Situácia sa vyvíjala týmto smerom už od októbra. Je to asi naplnenie toho, čo tá skupina hrala. Vytvárajú platformu, ktorá nie je ničím iným, ako odchodom z HZDS.“
Tvrdia však, že z HZDS neodchádzajú. Vidíte to inak?
„Je to účelové tvrdenie pre členskú a voličskú základňu. Nie je možné vytvárať nejaký iný klub, ktorý tvrdí, že zostáva na báze HZDS. Na to dajú odpoveď orgány hnutia. To je už záležitosť, ktorá sa týka zániku ich členstva v HZDS.“
Čo si myslíte o argumentoch, že strana neurobila po voľbách dostatočnú sebareflexiu, má mínusový koaličný potenciál, Vladimír Mečiar autokraticky riadi stranu, treba ju demokratizovať?
„Vojtech Tkáč bol tiež členom vedenia ako ja. Mal šancu. Je to však inak. Nenašli dostatočný ohlas v členskej základni. Ukázalo to rokovanie republikových predstavenstiev v Prešove a v Nitre. Budú odchádzať s minimom členskej základne a budúcnosť ukáže, že aj s minimom voličskej. Odchádza len skupina funkcionárov.“
Tkáčovci hovoria, že trenčianska skupina v HZDS sa chce pokúsiť vymeniť na júnovom sneme predsedu Vladimíra Mečiara. Je to tak?
„To je absurdné. Ak mali záujem o zmenu personálnych pomerov v hnutí, mohli spoločne s trenčianskou skupinou byť silnejší. Skôr je to hodenie polena pod nohy trenčianskym funkcionárom.“
Máte názorovo blízko k trenčianskym funkcionárom?
„Nemám s nimi väzbu. Sú to moji kolegovia v HZDS, ja som pragmatik.“
Odchádza predsa len veľká skupina funkcionárov. Nezamáva to s HZDS?
„Určite je to oslabenie, a je to nepríjemné, ale je tu stále silný voličský a odborný fundament. Ak máme hľadať ukotvenie HZDS pre budúcnosť, treba to riešiť vnútri strany.“
Dá sa predpokladať, že Vladimír Mečiar na júnovom sneme zostane predsedom HZDS?
„To by platilo aj vtedy, keby tkáčovci v HZDS zostali. Nepredpokladám, že dôjde k zmene na poste predsedu. Energiu a schopnosť mobilizovať stranícke štruktúry Mečiar má.“