Univerzálny návod na predchádzanie krádežiam alebo lúpežným prepadnutiam, prípadne ako sa v týchto situáciách zachovať, neponúkame. Prinášame však zopár všeobecných zásad, pri dodržaní ktorých je predpoklad, že sa nedostanete do nebezpečnej situácie, prípadne na ňu dokážete správne reagovať.
* Na verejnosti neukazujte väčšie obnosy peňazí, radšej používajte šeky, kreditné karty. Ak ste majiteľom kreditnej karty, svoje identifikačné číslo si zapíšte a noste oddelene od kreditnej karty. Peňaženku, doklady, kreditné karty, mobilné telefóny noste skryte a čo najbližšie k telu. Nenoste ich v zadnom vrecku nohavíc. Nevystavujte zbytočne na obdiv cenné veci či finančnú hotovosť.
* Ostražití buďte najmä v prípadoch, keď odchádzate z peňažného ústavu alebo od bankomatu s väčším množstvom peňazí. Opatrní buďte aj pri vyberaní peňazí z bankomatu, aby nikto nevidel, aký kód zadávate, alebo vám neodcudzili peniaze priamo pri bankomate. Ak sa v okolí bankomatu nachádzajú podozriví ľudia, radšej peniaze nevyberajte.
* Kabelky a tašky noste riadne uzatvorené a vedľa seba. Najvhodnejšie sú tašky a batožiny so zložitejším spôsobom zapínania. Tašky s peniazmi a dokladmi nenoste na chrbte. Svoju batožinu nespúšťajte z očí. Páchatelia často využijú vašu nepozornosť v obchode, autobuse. Vreckoví zlodeji pracujú hlavne tam, kde je veľa ľudí. Často pracujú v skupinách a zneužívajú aj deti. Znamená to, že zlodej stojaci tesne pri vás okamžite odovzdá odcudzenú vec ďalšiemu, ktorý sa s ňou vzdiali.
* V reštaurácii neklaďte ani počas konzumácie, ani pri platení peňaženku na stôl. Neodkladajte ju ani na pult, keď si prezeráte alebo skúšate tovar.
* Keď idete sami v nočných hodinách, nikdy si neskracujte cestu lesom, parkom, staveniskom a neosvetlenými miestami. Počas cesty pozorujte, či v zaparkovaných autách niekto nesedí. Snažte sa byť pozorní, keď uhýbate z rušnej ulice niekam do bočnej tichej uličky. Všímajte si, čo sa deje za vami. Ak máte nepríjemný pocit z kohokoľvek za vami, je dobré zastaviť a nechať ho, aby vás predišiel.
* Nechoďte v tesnej blízkosti tmavých domových vchodov a zaparkovaných áut, lebo tam môže byť ukrytý niekto neznámy. Hlavne ženy by sa pri neskorších návratoch domov mali nechať sprevádzať.
* Uprednostnite taxík pred nočnými spojmi, dohodnite sa s taxikárom, nech odíde, až keď vstúpite do domu.
* Keď pri vás zastaví auto, nechoďte k nemu príliš blízko, mohli by vás vtiahnuť dnu.
* Nedajte sa nikým vyprovokovať, ignorujte narážky, ponuky. Nevšímajte si, ak na vás niekto pokrikuje či píska. Pozor na zinscenované situácie (pokazenie auta, potreba pomoci).
* Kľúče od bytu si pripravte vopred, aby ste v prípade nebezpečia mohli rýchlo vstúpiť do domu.
* Nevstupujte do domu a výťahu s cudzími osobami, nerobte to ani za bieleho dňa. Je vhodné mať pri sebe nejakú osobnú vec na obranu (kľúče, slzotvorný spray, paralyzátor alebo aspoň dáždnik).
* Ak vaše deti majú mobilné telefóny, naučte ich, aby ich nevystavovali na verejnosti a používali len v nevyhnutných prípadoch a radšej v skupine rovesníkov. Zásadne neposkytujte vlastný mobilný telefón cudzím ľuďom, ak o to požiadajú.