BRUSEL, BRATISLAVA – Kandidáti na vstup do Európskej únie vyvolali v Bruseli nevôľu, lebo podporili Američanov v irackej kríze. Niektorí európski politici hovoria, že by to mohlo ovplyvniť aprílové hlasovanie o prístupových zmluvách s úniou.
Úniu najprv popudilo Poľsko, Česko a Maďarsko, ktoré podpísali takzvaný list ôsmich. Potom prišla iniciatíva Vilniuskej desiatky (Slovenska, Slovinska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Bulharska, Rumunska, Macedónska, Chorvátska a Albánska).
Predseda zahraničného výboru Európskeho parlamentu Elmar Brok tvrdí, že pre postoj kandidátov panuje „veľmi nervózna“ atmosféra. Bruselský analytik Alain Guggenbühl však pre SME povedal, že únia nemá dôvod kandidátom vyčítať ich proamerický postoj, ak sama nie je schopná sformulovať vlastné stanovisko. „Vina nie je na kandidátoch, ale na únii,“ hovorí.
Slovenský postoj k irackej kríze kritizoval v Bratislave aj spravodajca Európskeho parlamentu Jan Marinus Wiersma. Podľa neho nemôže Slovensko hrať naraz s úniou aj Američanmi.
Na Wiersmove výhrady reagoval poslanec ANO Imrich Béreš: „Únia v žiadnom prípade nepomohla kandidátskym krajinám tým, že doteraz nenašla jednotný názor k riešeniu otázky irackej krízy.“
Slovenský vyjednávač Ján Figeľ povedal, že iracká kríza je testom pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Napriek kritike z Bruselu nepredpokladá, že by nás pri vstupe do únie „chcel ktokoľvek blokovať“.
Analytik Guggenbühl chápe proamerický postoj kandidátskych krajín a myslí si, že únia by mala skôr oceniť ich jasný postoj. „Napokon, Francúzsko a Nemecko tiež s nikým nekonzultovali, keď sa rozhodli ísť s Američanmi do Afganistanu,“ povedal. (mik, rp)