Paríž 7. februára (TASR) - K vojenskému zásahu proti Iraku nemôže dôjsť bez predchádzajúceho schválenia novej rezolúcie Bezpečnostnej rady (BR) OSN, zhodli sa dnes na tom francúzsky prezident Jacques Chirac a fínsky premiér Paavo Lipponen.
"Treba rešpektovať pravidlá. Existuje rezolúcia číslo 1441, ktorá v žiadnom prípade neumožňuje niektorému štátu ujať sa zvláštnej iniciatívy nad jej rámec," vyhlásil francúzsky prezident počas spoločnej tlačovej konferencii s fínskym premiérom v Paríži.
"Ak by malo dôjsť k nejakej iniciatíve, a obzvlášť ak by ňou mala byť vojna, bude - prirodzene - potrebné nové uznesenie BR OSN," zdôraznil Chirac.
Súhlas s francúzskym postojom vyjadril predseda fínskej vlády, podľa ktorého treba pokračovať v riešení irackej krízy na základe rezolúcie číslo 1441. V prípade neúspechu sa celá záležitosť musí vrátiť pred BR OSN. "Silu môžeme použiť iba s jej súhlasom," podčiarkol Lipponen.
"Tvrdenie, že diplomacia zlyhala je dosť pesimistické," povedal francúzsky prezident v súvislosti s vyhlásením amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda o neúspechu diplomatických snáh medzinárodného spoločenstva o odzbrojenie Iraku.
Otvorený list ôsmich európskych štátnikov, vyzývajúci na jednotu Európy a USA a podporu postoja Spojených štátov voči Iraku, považujú francúzsky prezident a fínsky premiér za súkromnú iniciatívu signatárov. Oficiálnym postojom Európy je podľa nich vyhlásenie Rady ministrov zahraničných vecí z 27. januára. "Vyhlásenie je jediným oficiálnym prejavom pozície Európskej únie," zdôraznil prezident Chirac.
Fínsky premiér zároveň upozornil, že členské štáty európskej pätnástky by mali rešpektovať krajinu, ktorá zastáva rotujúce predsedníctvo EÚ. Narážal tým na výčitku Grécka voči signatárom otvoreného listu, a hlavne Veľkej Británii, Španielsku a Taliansku, že svojou aktivitou "neprispievajú k jednotnému prístupu únie".