Frankfurt/ Paríž/Moskva 7. februára (TASR) - "Samozvaný európsky motor" - teda spojenectvo Francúzska a Nemecka, je podľa nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung príčinou pokračujúceho rozdelenia kontinentu.
Svojim odmietavým postojom k ozbrojeného zásahu v Iraku bez mandátu OSN, prinútili nemecký kancelár Gerhard Schröder s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom Európsku úniu, aby sa prihlásila buď k Bruselu, alebo k Washingtonu.
Ak Chirac povolí americkému tlaku, čo je možné, Schröder sa ocitne sám uprostred nepriateľskej Európy. A ak zo svojho protivojnového stanoviska vycúva aj Schröder, mohlo by ho to stáť kancelárske kreslo alebo parlamentné hlasovanie o dôvere.
Preto sa podľa FAZ opozičná CDU už pripravuje na uzmierenie s USA a jej šéfka Angela Merkelová vraj plánuje návštevu Washingtonu, aby ho uistila o podpore nemeckej CDU.
"Francúzsko, Nemecko a Belgicko sa musia do pondelka rozhodnúť, či budú ďalej blokovať rozmiestnenie techniky NATO v Turecku," píše v Paríži vydávaný americký denník International Herald Tribune..
"Generálny tajomník NATO George Robertson požiadal tieto tri štáty, aby zverejnili svoje námietky, ktoré majú proti pomoci, " uvádza IHT a pripomína, že spojencov požiadala o podporu Ankara pre "silnejúcu hrozbu vojny v Iraku".
Podľa ruského denníka Nezavisimaja Gazeta nie je vylúčené, že v nasledujúcich dňoch sa začne hovoriť o zmene postoja tých štátov, ktoré sa teraz stavajú proti vojenskému zásahu - Rusko totiž môže vyhlásiť, že ho argumentácia Colina Powella v Bezpečnostnej rade OSN presvedčila.
"A keďže Saddám Husajn nechce spolupracovať, Moskva nebude mať na výber. A ak aj nebude hlasovať za vojnu, aspoň sa zdrží hlasovania," domnieva sa denník.
Takýto scenár by okamžite znížil počet "disidentských" štátov, aby si medzinárodné spoločenstvo zachránilo tvár a americké plány na odstránenie Saddáma Husajna by zároveň dostali zelenú, uzatvára Nezavisimaja Gazeta.