Informovalo o tom dnešné vydanie denníka Washington Post.
Prezident v pokyne po prvý raz poveril vládu úlohou vyvinúť pravidlá pre rozhodovanie, kedy a ako by USA narušili a prenikli do zahraničných počítačových systémoch. Bush podpísal nariadenie ešte v júli minulého roku, avšak informácie o tajnom dokumente sa na verejnosti objavili až teraz.
Podľa správy sú zásady počítačovej "vojny" pripravované v rámci dohadov, že Pentagón zvažuje útočné počítačové operácie proti Iraku pre prípad, ak sa Bush rozhodne zaútočiť. Vládne zdroje denníku odmietli vyvrátiť alebo potvrdiť, či takéto plánovanie prebieha.
Washington Post tiež citoval nemenovaných vysoko postavených amerických predstaviteľov, podľa ktorých Spojené štáty doposiaľ nikdy neuskutočnili rozsiahly strategický počítačový útok, avšak Pentagón zintenzívnil vývoj počítačových "zbraní".
Vojenskí plánovači si predstavujú, ako vojaci za počítačovými terminálmi v tichosti vnikajú do zahraničných sietí s cieľom vyradiť radary, elektrické zariadenia a narušiť telefonické služby, uviedol denník.
Aj po mesiacoch diskusií zahŕňajúcich ministerstvo obrany, Ústrednú spravodajskú službu (CIA), Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Agentúru pre národnú bezpečnosť (NSA) ostáva v tejto oblasti mnoho nevyriešených otázok a podľa zdrojov bola prezidentova direktíva bola len počiatočným krokom.