BRATISLAVA - Slovenský parlament po prvý raz od vzniku republiky rozhodoval o vyslaní slovenských vojakov do vojenskej akcie mimo územia Slovenska. Do Perzského zálivu má odísť 75 vojakov chemickej jednotky a mali by tam pôsobiť do konca roka.
Rozprava trvala celý deň a v čase našej uzávierky ešte pokračovala.
„Teraz je čas prijímať politicky zodpovedné rozhodnutie, lebo bude mať zásadný vplyv na budúce postavenie Slovenska,“ povedal pred poslancami minister zahraničia Eduard Kukan.
Nebolo však jasné, na akom texte uznesenia sa poslanci vôbec zhodnú. Opozícia trvala na tom, že útok na Irak musí najprv schváliť Bezpečnostná rada OSN, až potom sa môže Slovensko pridať. Mečiarovo HZDS navrhovalo, aby parlament dovtedy prerušil rokovanie.
Koaliční poslanci za KDH vopred ohlásili, že budú proti vyslaniu slovenských vojakov do zálivu, hoci sa očakávalo, že niektorí z nich zmenia názor.
Návrh vlády hovoril, že slovenská jednotka by plnila úlohy v prípade použitia zbraní hromadného ničenia s cieľom zachraňovať ľudské životy. Na vojenských akciách na území Iraku by sa mohla zúčastniť iba v súlade s mandátom OSN podľa nového rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN.
O tom, či je mandát OSN naplnený, by potom rozhodovala vláda. Ústavnoprávny výbor však navrhol, aby v takom prípade nerozhodovala vláda, ale parlament. Zahraničný výbor zase podporil pôvodný text vládneho uznesenia.
Minister obrany Ivan Šimko povedal, že vláda je za pokojné riešenie irackej krízy a obvinenia z bojachtivosti vlády označil za lacný nezmysel.
Zdôraznil, že tlak na vytváranie medzinárodnej koalície s cieľom vynútiť rezolúcie OSN na odzbrojenie Iraku je „reč, ktorej diktátori rozumejú“.
Podľa Šimka otázka dnes stojí: „Sme schopní zabrániť agresivite irackého režimu, aby neohrozoval svoj región, ale i svet, nielen teraz, ale aj v perspektíve budúcich rokov?“ Spravodajské služby demokratických štátov podľa ministra upozorňujú, že Irak má na výrobu jadrovej zbrane takmer všetko, čo je potrebné. „Je iba otázkou času, odhaduje sa to od štyroch do šiestich rokov, kedy takúto zbraň bude mať,“ dodal Šimko.
Diskusia k návrhu vlády trvala v poslaneckej snemovni celý deň. Najaktívnejšie vystupovali komunistickí poslanci, ktorí najostrejšie vyjadrovali svoj nesúhlas. Líder KSS Jozef Ševc sa odvolával aj na pápeža a slovenských katolíckych biskupov.
Dôkazy o irackých zbraniach hromadného ničenia, ktoré prezentoval na pôde OSN americký minister zahraničia Colin Powell, označili komunisti za frašku. „Je to ako stavba snehuliaka v rovníkovej Afrike,“ podotkol Vladimír Ďaďo z KSS.