kandidátom na funkciu guvernéra Európskej centrálnej banky, zdôraznil včera francúzsky denník Libération.
Prokurátor navrhol 10 mesiacov podmienečne aj pre ďalších vysokých predstaviteľov, poverených dohľadom nad bankou Crédit Lyonnais: pre účtovných komisárov, predstaviteľov Štátnej pokladnice a BdF v afére umelého zlepšenia ročných výsledkov Crédit Lyonnais v roku 1992. Chceli tým zakryť katastrofálne výsledky banky.
Pre jej bývalého prezidenta Jeana-Yva Haberera prokurátor navrhol 18 mesiacov podmienečne.
Jean-Pierre Bernard vysvetlil, že prokuratúra zaznamenala dva rôzne prístupy k danému prípadu. Minulý rok pod iným vedením, ktoré asi viac chápalo vyššie záujmy krajiny, komentoval denník, bol Trichet zbavený obvinení. Potom sa na základe nových účtovných expertíz a justičných konzultácií technického charakteru zistili fakty, ktoré umožnili upraviť predchádzajúce rozhodnutie.
Bývalý prezident Crédit Lyonnais Haberer v roku 1992 zistil, že straty banky majú predstavovať 2,7 miliardy francúzskych frankov. Keďže odmietal strategickú chybu, po konzultáciách s vedením Štátnej pokladnice a BdF sa straty banky znížili na 1,8 miliardy frankov. Prokurátor poukázal, že Haberer, Trichet aj Jacques de Larosiere, bývalý guvernér BDF, veľmi dobre poznajú mechanizmus fungovania finančnej inštitúcie, navyše, všetci pracovali v Štátnej pokladnici a hovorili rovnakým jazykom. Služobné poznámky preukázali, že vedeli o „diere“ vo výsledkoch.
(tasr)