Mnohí ľudia potrebujú pomoc, ale nevedia, kde ju hľadať. Analýza, ktorú pod názvom Potrebujú naši občania radu a pomoc? pripravila Helena Woleková v spolupráci s agentúrou Focus a Marketing and Social Reserch, hovorí, že priemerný slovenský občan nepozná adresu alebo telefónne číslo, kam sa má obrátiť, keď potrebuje pomoc pri riešení svojich každodenných problémov, viac či menej krízových životných situácií.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Tisíce ľudí potrebujú radu - ako si nájsť prácu, čo s bytom, ktorý kúpili od neplatiča, kde hľadať stratenú manželku, ako sa domôcť svojich peňazí či ako prekonať momentálnu životnú krízu. Tisíce z nich však nevedia, na koho sa obrátiť, na čo majú nárok, nepoznajú svoje práva a povinnosti a kde sa o ne hlásiť.
Výskumná analýza s názvom Potrebujú naši občania radu a pomoc ukázala, že ľudia nepoznajú adresu či telefónne číslo, kam sa obrátiť, keď potrebujú pomoc.
Na Slovensku je dnes už pomerne rozvetvená sieť štátnych poradní a informačných centier a neštátnych poradenských agentúr, ktoré prevádzkujú mimovládne organizácie. Tým, čo sa najprv potrebujú poradiť, kto by im mohol poradiť, však pomôžu tzv. občianske poradne. Zatiaľ ich je sedem a možno tam prísť s akýmkoľvek problémom.
Občan potrebuje najmä vedieť, na čo má nárok, poznať svoje práva aj povinnosti a vedieť kde a ako sa o ne hlásiť. Okrem informácií a právnych rád poskytujú občianske poradne aj ďalšie služby - spísanie žiadosti či odvolania.
„Občianske poradne sú bezplatné, nezávislé a založené na dôvere,“ hovorí Petr Valníček, riaditeľ Servisného centra Slovenskej asociácie občianskych poradní.
Štát však poskytuje poradenstvo skôr tým skupinám ľudí, ktorí sú už v krízovej situácii - hmotnej núdzi, bez práce alebo majú psychické problémy. Poradne pre tzv. priemerných občanov chýbajú. „Štátne poradenstvo nemá čas popri rôznej administratíve venovať klientovi potrebný čas. Preto spolupracujeme s rôznymi ďalšími štátnymi a mimovládnymi organizáciami,“ hovorí Petr Valníček. Či je človek naozaj odkázaný na to, aby využíval bezplatné poradenstvo, a či sa nemôže obrátiť na advokáta, nepreverujú. „Nepomáhame však v obchodných veciach za účelom zisku, nepochodil by u nás napríklad nájomca domu, ktorý chce jeho obyvateľov vysťahovať, aby získal iných za vyššie nájomné.“
Pracovnoprávne vzťahy:
úrady práce, jednotlivé odborové zväzy len pre svojich členov ponúkajú aj bezplatné právne zastupovanie v prípade pracovnoprávnych sporov okresné úrady, odbory sociálnych vecí právne poradne v sídlach všetkých krajských súdov, neposkytujú však právne zastupovanie v súdnych sporoch Psychické problémy súvisiace so zamestnaním:
centrá poradensko-psychologických služieb psychologické poradne úradov práce Hľadanie zamestnania, zmena zamestnania
okresné úrady práce pre zdravotne postihnutých občanov občianske združenia podľa druhu postihnutia Problémy s finančným zabezpečením
okresné úrady, odbory sociálnych vecí v prípade zlej sociálnej situácie, na posúdenie nárokov na štátnu dávku sociálnej pomoci okresné úrady práce v prípade podpory v nezamestnanosti obec, miestny úrad poradne Zuzany Martinákovej Rodinné problémy:
centrá poradensko-psychologických služieb psychológ úradu práce sociálne odbory okresných úradov poradne Zuzany Martinákovej právne poradne pri krajských súdoch Typy poradní
Poradensko-psychologické služby
Bezplatnú odbornú pomoc pre jednotlivca, pár a rodinu v oblasti partnerských vzťahov, rodinných vzťahov aj osobných problémov v krízových situáciách poskytujú centrá poradensko-psychologických služieb vo svojich 46 strediskách a 20 detašovaných pracoviskách. Konzultačné hodiny sú spravidla od 8.00 do 16.30 h. Odborníci sa klientom venujú podľa potreby - niekomu stačia jedno-dve stretnutia, iný si vyžaduje dlhšiu, hoci aj ročnú terapiu.
Pracovné rady
Iným typom bezplatnej poradne pre občanov sú úrady práce, ktoré ponúkajú poradenstvo nielen pre evidovaných nezamestnaných. Okrem základných informácií o voľných pracovných miestach a informáciách o nárokoch na príspevok v nezamestnanosti, ktoré poskytujú sprostredkovatelia, úrady práce ponúkajú aj odborné poradenstvo najmä pri hľadaní zamestnania, pri zmene zamestnania, pri voľbe povolania, ale aj pri osobných problémoch súvisiacich so zamestnaním.
Psychológovia pôsobia priamo len na 12 okresných úradoch práce, ostatné úrady práce spolupracujú s územnými pracoviskami Centra poradensko-psychologických služieb v regióne.
Právne rady
Na právne rady sa špecializujú poradne, ktoré založil bývalý minister spravodlivosti Čarnogurský a pracujú na každom krajskom súde. Tu môžu sociálne slabší občania získať bezplatné právne rady v občianskoprávnych, rodinných a pracovných prípadoch, nie však z oblasti obchodného a trestného práva (v trestných veciach majú občania nárok na obhajcu prideleného súdom). Právne poradne však neposkytujú priamo zastupovanie občanov na súde.
Poradne Zuzany Martinákovej
Vo všetkých krajských a viacerých okresných mestách sú aj poradne Zuzany Martinákovej. Najčastejšie sa na ne obracajú ženy v krízových životných situáciách - rozvod, výživné, nedostatok finančných prostriedkov, prieťahy v súdnom konaní pri majetkovom vyrovnaní po rozvode. Muži sa pýtajú väčšinou na riešenie majetkových otázok či náhrady škody.
Častou klientelou sú aj občania so zdravotným postihnutím. (zoh)
Autor: Zora Handzová