
Izraelčan Amir Hadad (vľavo) a jeho partner Aisam-ul-Haq Quereši z Pakistanu na kurte. FOTO - TASR/AP
športového ambasádora udelilo vedenie mužského okruhu ATP Tour humanitárnu cenu izraelskému hráčovi Amirovi Hadadovi i jeho pakistanskému spoluhráčovi Aisamovi-ul-Haqovi Querešimu. Ich partnerstvo na kurte je prejavom mieru a znášanlivosti. Jeden je žid a druhý moslim. Dvojica sa vlani vo Wimbledone dostala do 3. kola a potom do 2. kola na US Open.
„V čase rastúceho napätia na Strednom východe i vo svete Amir aj Aisam-ul-Haq vyslali správu o tolerancii v tenise, o priateľstve. Práve Arthur Ashe nám bol vo svojom živote príkladom, ako môže šport zbližovať ľudí,“ uviedol výkonný riaditeľ ATP Mark Miles.
„Po Wimbledone som sa na cestách i doma stretával s mnohými ľuďmi, ktorí sa ma pýtali, kedy znova nastúpim na turnaji s pakistanským tenistom,“ povedal 24-ročný Amir Hadad. „Nikto z nich mi nevravel: Nehraj už s ním. Ani nič podobné. V Izraeli ma povzbudzovali v ďalšej spolupráci.“
Rovnaké pocity mal aj o dva roky mladší Aisam-ul-Haq Quereši. „Bol som šťastný, že vo Wimbledone aj na US Open ma sprevádzali rodičia, videli ma hrať s Amirom. Pomohli mi v presvedčení, že som urobil správnu vec. Podporili ma, aby som v tom vydržal. Celá moja rodina a všetci doma boli na mňa pyšní.“ Quereši hral predtým na satelitnom turnaji s iným izraelským tenistom, ale vtedy si ich nikto nevšimol. Vo Wimbledone sa izraelsko-pakistanský pár dostal do centra pozornosti. „Mal som dojem, že len Andre Agassi a Pete Sampras boli známejší,“ zasmial sa Hadad.
Na kurte sa hráči dobre dopĺňajú. Aisam pôsobí pokojnejším dojmom, Amir hrá agresívne. „Snažím sa utrúsiť niečo vtipné, aby som v zápase udržal správnu teplotu,“ prezradil pakistanský tenista. „Funguje to,“ doplnil ho Izraelčan. O politike sa spolu nebavia, Querešiho vraj nezaujíma.
„Myslím si, že spolupráca nám obom priniesla úžitok. Mnoho ľudí by sa z toho mohlo poučiť,“ zakončil Hadad.