Príručky a rady do života tvoria obrovský podiel knižného priemyslu. Súdiac podľa toho, koľko ich je oproti inej literatúre v knižných oddeleniach obchodných domov a hypermarketov, pravdepodobne najväčší. Okrem rád pre dospelých niekoľko políc napríklad v bratislavskom Tescu zaberajú rady pre teenagerov s titulmi ako Breviár perfektného dievčaťa, Som správne dievča?, Som správny chlapec? alebo Perfektný chlapec. Väčšina z nich je z vydavateľstva Mladé letá, ktoré ich preberá z ponuky rakúskeho vydavateľstva Carl-Ueberreuter Verlag.
V západnej Európe je na trhu takýchto titulov ešte niekoľkonásobne viac, na Slovensku sa toto prázdne miesto začalo plniť v polovici deväťdesiatych rokov. Prvým úspechom bola pred siedmimi rokmi dvojica kníh Sylvie Schneiderovej Som správny chlapec? a Som správne dievča?, s úvodmi slovenského psychológa Ivana Štúra. Správny chlapec sa na prekvapenie vydavateľa vraj vtedy vypredal ešte skôr než Správne dievča. Prečo si Mladé letá vybral práve túto autorku, a nie inú? Je to edičná stratégia? Náhoda? „Jedno aj druhé,“ hovorí redaktorka Mária Smoláriková.
Krása a osobné vyžarovanie
Na Slovensku sa tieto tituly predávajú v približne triapoltisícových nákladoch. Na porovnanie: z najpredávanejších titulov na Slovensku vôbec (napríklad, roku 2001 Oddelená strava) sa predá okolo 20 000, zo slovenskej literatúry sa predá zvyčajne niekoľko sto kusov). No z triapolisícových nákladov sa v skutočnosti na pulty dostane len necelá tretina, zvyšok distribuuje vydavateľ cez základné školy.
Najvydávanejšou autorkou tohto žánru u nás je Sylvia Schneiderová: „Krása má do činenia najmä s osobným vyžarovaním,“ čítame na webovej stránke jej rakúskeho vydavateľa. „Kto má rád sám seba, má zo života viac. Kniha Sylvie Schneiderovej obsahuje kopu tipov na prirodzenú starostlivosť o telo, rady pre správnu výživy a typ športu, aký si vybrať. Ide predovšetkým o to, ako sa vo svojej koži cítiť dobre. A dobrý výzor by sme si nemali odtrpieť, ale vychutnať!“
Okrem praktických návod pre chlapcov a dievčatá, ako dobre vyzerať, tu čitatelia nájdu informácie, na ktoré sa, ako hovorí Mária Smoláriková z vydavateľstva Mladé letá, „mladí ľudia asi nespýtajú rodičov, ale tu ich nájdu“.
Niektoré rady sú všeobecné až šalamúnske, napríklad, v kapitole Sex: „Kedy môžem mať so ženou po prvýkrát pohlavný styk?“ Odpoveď: „Keď sa ty osobne - aj duševne - na to budeš cítiť dosť zrelý.“ Iné sú zas veľmi konkrétne, napríklad v Som správny chlapec? v kapitole Mužské záležitosti: „Načo máme citlivú predkožku?“ v kapitole Mužské záležitosti. Odpoveď: „Chráni citlivý koniec pohlavného údu a je rezervnou krkvou pri jeho stvrdnutí.“ Ale otázku „Čo je to krkva?“ už v knihe nenájdete.
Knihy Sylvie Schneiderovej spolu s radami teenagerom radia, „aby boli vo svojej koži“, aj Ivan Štúr v predslove dospievajúcemu čitateľovi pripomína, že kniha mu má pomôcť „nájsť vlastnú cestu“. Na druhej strane, než ju začne čitateľ alebo čitateľka hľadať, pýtajú sa ho knihy už v názve: Si správny chlapec? Si správne dievča? Tým im dáva jasný signál, že treba urobiť všetko preto, aby neboli „nesprávni“, a až potom ísť nejakými svojimi cestami. Ďalší titul tej istej autorky vyšiel ako Perfektný chlapec, vydavateľstvo Ikar zas vydalo Breviár perfektného dievčaťa. „Pripúšťam,“ povedala Mária Smoláriková z Mladých liet, „že názvy by mohli byť iné.“ V origináli iné sú.
Hity sezóny
Hoci tieto tituly sú nesporne ziskové, a teda úspešné, trinásťročná žiačka jednej školy v bratislavskej Petržalke nebola ochotná ani jednu z nich vziať do triedy a debatovať o nich so spolužiačkami a spolužiakmi s odôvodnením, že by s nimi bola smiech. Čo v tejto triede, naopak, letí? Praktické rady, ako vychovávať rodičov, Zlatí fotrovci, tiež z Mladých liet. Nemeckí autori Geritt Kopietzová a Jörg Sommer majú spolu štyri deti a všetky svoje rukopisy čítajú najskôr im. Zlatí fotrovci sľubujú návod, „ako treba zaobchádzať s ťažko vychovateľnými rodičmi“ a „praktické odpovede na mnoho otázok - ako dosiahnem zvýšenie vreckového, ako unesiem ťarchu domácich povinností, ako dosiahnuť, aby ma rodičia počúvali, ako vyhrať v boji o telefón“.
Dievčenským hitom tejto sezóny je titul britskej autorky Louise Rennisonovej Angus, bozky a trapasy, tiež z Mladých liet. Ten už nepatrí do poradenského žánru. Angus je kocúr a bozky a trapasy sú hlavnou témou tajného denníka štrnásťročnej Georgie, prenasledovanej smolou. Angus, bozky a trapasy sú akousi detskou verziou trapasov a nadhľadu pri dobýjaní mužov Brigdet Jonesovej, protagonistky slávneho britského bestselleru.
Georgia však na rozdiel od Brigdet bojuje aj so svetom dospelých, najmä s vlastnou matkou. Louise Rennisonová napísala túto knihu podľa vlastných zážitkov. Jej čitateľky si na jej webovej stránke môžu prečítať, ako to raz priznala na verejnom čítaní, na ktorom bola aj jej vlastná mama. „Sú to dobré knižky, ale moja dcéra v nich hrozne preháňa,“ povedala na to prekvapená mama.
Zlatí fotrovci ani Angus, bozky a trapasy Mladé letá nepredávajú po školách, pravdepodobne to ani nie je potrebné. Rady, ako byť perfektní, sú v tejto generácii vyhľadávané, irónia a sebairónia ešte viac.
Príručky o dospievaní kupujú aj združenia rodičov
Základné školy si i napriek nedostatku peňazí školské a učiteľské knižnice stále zachovávajú. „Nie je to síce už to, čo bývalo kedysi, v žiackej knižnici prevažujú staršie tituly,“ hovorí riaditeľka bratislavskej Základnej školy na Hlbokej ulici Elena Uríčová. Žiaci školskú knižnicu navštevujú sami od seba zriedkavo. Zato učiteľskú knižnicu pedagógovia využívajú často a pravidelne. Škola pri dopĺňaní literatúry využíva ponuky vydavateľstiev s rôznymi zľavami, ale aj ponuky agentov, ktorí ju pravidelne navštevujú.
Na Hlbokej by sme našli aj titul Som správne dievča či Perfektný chlapec, podľa riaditeľky sú ale súčasťou učiteľskej knižnice a pedagógovia ich na hodinách etickej výchovy používajú ako názornú pomôcku.
Základná škola na Ulici A. Trajana v Piešťanoch patrí k tým novším, funguje iba trinásty rok. Jej knižnice pre žiakov i učiteľov sú podľa riaditeľky školy vybavené veľmi dobre. Odbornú literatúru v posledných troch rokoch pre učiteľov kupujú najmä z peňazí, ktoré vyzbiera rodičovské združenie. Sú to knihy s pedagogickou, psychologickou alebo didaktickou tematikou. Detské knihy učitelia používajú aj na predmetoch gramatika či čítanie. (or)
Autor: MARTA FRIŠOVÁANDREA PUKOVÁ