
Americkí vojaci cvičia v Kuvajte s ostrými nábojmi. FOTO - REUTERS
Dunia rany z mínometov, treba zneškodňovať míny, odstraňovať prekážky, zlikvidovať nepriateľské ciele a zmocniť sa mesta, v tomto prípade vyrobeného z preglejok.
To všetko sa odohráva uprostred kuvajtskej púšte, asi 16 kilometrov od irackých hraníc, kde sa tretia pešia divízia americkej armády pustila do mimoriadneho a nebezpečného cvičenia, s ktorým by velenie armády nikdy nesúhlasilo - ak by vo vzduchu nevisela hrozba vojny.
Manévre, ktoré spájajú využitie tankov, bojových vozidiel pechoty, vojakov a živej streľby, simulujú útok na iracké mesto.
Cvičenie, ktoré by v časoch mieru bolo príliš riskantné, pretože pri ňom môžu vojaci utrpieť úraz aj prísť o život, je mimoriadne nielen využitím ostrej munície, ale aj rozsahom zapojenia vojenskej techniky. Jednotky obletujú hvízdajúce guľky - jedna nedávno zranila mladého vojaka na bruchu, ale našťastie len ľahko, pretože mal na sebe nepriestrelnú vestu.
„S približujúcou sa vojnou v Iraku,“ tvrdia velitelia, „by akékoľvek cvičenie ‚nasucho‘, teda bez ostrej streľby, nemuselo stačiť. Až pôjde do tuhého, budú musieť robiť všetko naozaj a nechceme, aby to bolo prvý raz,“ hovorí tridsaťjedenročný Larry Burris, ktorý velí jednotke 150 mužov.
Ak vypukne vojna, bude tretia pešia divízia v prvej línii pozemného útoku s cieľom obsadzovať mestá.
Boj v meste si vyžaduje špeciálne schopnosti a zručnosti vrátane presnej koordinácie s kolegami a reflexu v zlomku sekundy uhnúť ostreľovačom, včas odhaliť možné hrozby a ušetriť civilistov.
Irak si už uvedomil, že nemôže čeliť technologicky dokonalejšej americkej armáde v piesku púšte, a preto sa Saddám pokúsi preniesť boje do miest, kde by americkí vojaci mohli byť zraniteľnejší a kde by ťažké straty v radoch civilov mohli obrátiť strelku svetovej mienky proti vojne. Pre Spojené štáty by rýchle dobytie a obsadenie takých irackých miest, ako je Basra na juhu či Kirkúk na severe, otvorilo cestu k úspešnému ťaženiu na Bagdad.
(čtk, ap)