Na začiatku stál americký vzor: infotechnologická burza Nasdaq bola príkladom pre úsilie nemeckých burzových predstaviteľov zaviesť aj medzi Rostockom a Mníchovom burzový segment určený pre mladé, moderné, dynamické, poväčšinou internetové firmy. Svetlo sveta uzrel pred štyrmi rokmi takzvaný „nový trh“. Spočiatku viedol nenápadný a nezáživný život. Okrem absolútnych burzových špecialistov sa o nemecké infotechnologické účastiny takmer nikto nezaujímal. V roku 1999 sa však z príslovečnej popolušky stala žiarivá akciová princezná. Prelom tisícročia bol totiž pre všetky internetové firmy obdobím jedinečného rozmachu. Skoro každý podnikateľ mal gigantický strach pred skokom z roku 1999 do roku 2000; softvérové spoločnosti museli dátumovo preprogramovať skoro každý počítač, takmer každú firemnú počítačovú sieť. Nastal historický boom, ktorý zachytil tiež nemecké internetové a následne všetky infotechnologické spoločnosti.
Rast
V číslach: v marci 1997 sa barometer Nemax All Share (index všetkých účastín kótovaných na nemeckom „novom trhu“) potácal okolo úrovne 500 bodov. Začiatkom roku 1998 už preskočil cez hranicu 1000 bodov, o rok neskôr sa prehupol cez 4000 bodov, aby 10. marca 2000 dosiahol historický rekord 8559 bodov. Vtedy sa „nový trh“ nachádzal v stave ozajstného šialenstva. Infotechnologická horúčka zachvátila nielen ostrieľaných burzových harcovníkov, ale aj široké vrstvy nemeckého obyvateľstva. Rodinné debaty, rozhovory v baroch a reštauráciách, ako aj diskusie v taxíkoch sa točili okolo jednej jedinej témy: ako v priebehu čo najkratšieho času čo najviac a čo najľahšie zbohatnúť. Mnohým sa tento zámer podaril: za niekoľko týždňov explodoval kurz mnohých infotechnologických akciových spoločností do slova a do písmena o stovky percent. Na „nový trh“ sa, pravda, drali takisto firmy, ktoré by za normálnych okolností nemali ani náznak šance na kótovanie. Aktéri na parkete boli ochotní platiť za ich účastiny astronomické sumy. Povzbudzovali ich do toho nadšené komentáre burzových analytikov a euforické články v odbornej a dennej tlači.
Obrat
V marci 2000 došlo k razantnej zmene nálady na burzových parketoch. Mnohí experti si uvedomili neodškriepiteľný fakt, že na dlhodobý zdravý rast je nevyhnutné, aby príslušné podniky vykazovali zisk. Pochopili, že staré-známe pravidlá hospodárenia platia aj pre firmy takzvanej „novej ekonomiky“, že aj v infotechnologickej epoche musia spoločnosti investovať do nových prevádzok a inovácií, čo sa dá iba dlhodobo a iba zo zisku; že kolosálny príliv súkromných peňazí na burzy nemôže trvať donekonečna. Následne sme boli svedkami (opäť jedinečného) burzového krachu. Nemax All Share skončil vlaňajšiu burzovú púť na úrovni okolo 2500 bodov. Tento rok sa niesol takisto v znamení pokračovania infotechnologického krachu - za prvý polrok klesol na približne 1500 bodov. Dnes sa Nemax All Share pomerne nebezpečne približuje k hranici 1000 bodov, kde sa, mimochodom, nachádzal na prelome rokov 1997/1998.
Poučenie
A poučenie z príbehu zvaného „nový trh“? Je vlastne veľmi jednoduché: kurzy účastín sa orientujú podľa tvrdých, racionálnych, ekonomicky podložených údajov - v makroekonomickej sfére je to výška úrokovej miery, v mikroekonomickej oblasti veľkosť podnikového zisku. Ak sa hodnota účastín priveľmi vzdiali smerom nahor od dlhoročných osvedčených kritérií, potom dochádza k vzniku takzvanej bubliny - toto sme zažili do marca 2000. Ak sa kyvadlo zase primnoho vychýli smerom nadol, potom sú kurzy podhodnotené - a takéhoto úkazu sme nezriedka svedkami dnes.
Očistenie
Takže: v súčasnosti dochádza na nemeckom „novom trhu“ k oddeľovaniu internetových pliev od infotechnologického zrna. Nemálo akciových spoločností bude zasiahnutých konkurzom. Alebo dôjde k zlúčeniu spoločností či k zhltnutiu nesolventných firiem úspešnými konkurentmi. Inak povedané: dôjde k viac-menej „normálnemu“ trhovému očistnému procesu, ktorého sme svedkami na začiatku každej ekonomickej epochy. „Nový trh“ a nová ekonomika je neodmysliteľnou realitou burzového a hospodárskeho života. Pred tými, ktorí prežijú práve prebiehajúcu fázu infotechnologickej katarzie, stoja (relatívne) pokojnejšie zajtrajšky na burzovom parkete.
Výsledok
Najväčším problémom, pravda, je, že takmer nijaký nemecký finančný odborník sa definitívne neodvažuje ukázať prstom na tie akciové spoločnosti na „novom trhu“, ktoré určite, stopercentne vyjdú zo súčasného kurzového krachu bez priveľkých škrabancov, ktoré prežijú bez ujmy terajšiu novotrhovú depresiu inštitucionálnych a súkromných investorov. Najsmelší odhadujú, že z dnešných 350 infotechnologických podnikov kótovaných na „novom trhu“, zmizne z kurzovej listiny 50 až 100 spoločností.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov