Wellington 6. februára (TASR) - Americký minister zahraničných vecí Colin Powell nepredložil Bezpečnostnej rade OSN žiadne nezvratné dôkazy, odkryl však dlhodobý mechanizmus podvádzania zo strany irackého režimu. Vyhlásila to dnes novozélandská premiérka Helen Clarková v reakcii na Powellovo stredajšie vystúpenie v BR OSN.
"Katastrofické dôsledky so súhlasom alebo bez súhlasu BR OSN" podľa nej teraz vyzerajú oveľa reálnejšie, pokiaľ iracký prezident Saddám Husajn neopustí krajinu a Irak nebude čistý. Tieto dôsledky možno podľa Clarkovej očakávať už niekedy začiatkom marca, čím nepriamo naznačila možný termín vypuknutia očakávanej vojny.
Novozélandská premiérka ešte pred dvoma týždňami odhadovala, že šance útoku USA na Irak sú 50:50. Na základe vývoja situácie neskôr svoj odhad aktualizovala na 70 percent. Po Powellovom vystúpení v BR OSN je však presvedčená, že pravdepodobnosť vojny v Iraku je dnes už "oveľa vyššia."
Clarková zopakovala postoj vlády vo Wellingtone, že podporí vojenský zásah proti Iraku len pod záštitou OSN. Nový Zéland je však pripravený vyslať vojakov a ponúknuť humanitárnu pomoc, ak ho OSN požiada o pomoc pri odstraňovaní povojnových následkov, dodala.
Minister zahraničných vecí Phil Goff v súvislosti s vyhrocovaním irackej krízy vydal všeobecné varovanie pre občanov Nového Zélandu nachádzajúcich sa v Perzskom zálive, aby "vzhľadom na narastajúcu pravdepodobnosť konfliktu v oblasti prijali rozumné opatrenia." Občanom nachádzajúcim sa priamo v Iraku odporučil, aby čo najskôr opustili krajinu.