
Nancy Ferrarová demonštruje proti NMD pred leteckou základňou v Santa Barbare v Kalifornii. Z leteckej základne včera americká armáda úspešne odpálila upravenú medzikontinentálnu raketu. FOTO - TASR/AP
NEW YORK - Spojené štáty v sobotu uspeli pri štvrtom pokuse v rámci programu protiraketovej obrany (NMD), keď záchytná strela zničila nárazom raketu vybavenú maketou jadrovej hlavice. Vyplýva to z priameho videozáberu, ktorý mohli vidieť na obrazovke reportéri v budove amerického ministerstva obrany.
Pentagon o úspešnosti testu informoval o niečo neskoršie. „Zásah potvrdili všetky naše senzory,“ povedal generál Ronald Kadish, ktorý v Pentagone vedie organizáciu protiraketovej obrany. Kadish povedal, že tento úspech je len „jedným krokom na ceste“ k vybudovaniu funkčnej obrany proti raketám, ktoré by mohli ohroziť Spojené štáty. Výsledky posledného testu budú na ministerstve obrany dva mesiace analyzovať.
Strelu, ktorá mala zničiť nepriateľskú raketu, odpálili z atolu Kwajalein v južnej časti Tichého oceána 21 minút potom, čo útočná raketa, modifikovaná verzia medzikontinentálnej balistickej strely Minuteman II, odštartovala z približne 7,7 tisíca kilometrov vzdialenej kalifornskej Vandenbergovej vojenskej základne. Obranná raketa zasiahla útočnú strelu 231 kilometrov nad zemským povrchom.
Ide o štvrtú skúšku protiraketového systému, ktorý chcú Spojené štáty v základnej podobe inštalovať do roku 2004 ako štít proti útokom tzv. darebáckych štátov, medzi ktoré Washington radí predovšetkým severnú Kóreu a Irán.
Reportéri videli na obrovskej obrazovke záblesk, ktorý údajne spôsobil náraz strely na raketu. Hneď potom sa záber presunul do kontrolného strediska na atole a ukázal vojakov a civilistov, ktorí začali jasať a udierať sa navzájom do dlaní. Činitelia amerického ministerstva obrany, ktorí skúšku monitorovali, oznámili, že všetky systémy pracovali podľa očakávania.
Zo štyroch doterajších pokusov boli dva úspešné a dva zlyhali. Posledný pokus minulý rok v júli sa nevydaril a vtedajší prezident Bill Clinton ďalšie práce na protiraketovom štíte pozastavil.
Prípadný úspech terajšieho testu bude podľa pozorovateľov silným povzbudením pre administratívu prezidenta Georgea Busha, ktorý chce obmedzený systém protiraketovej obrany vybudovať napriek odporu európskych spojencov, Číny aj Ruska a aj za cenu porušenia zmluvy ABM, uzatvorenej začiatkom sedemdesiatych rokov s vtedajším Sovietskym zväzom.
Záchytná strela vypustená z atolu sa skladá z dvoch častí: z raketového nosiča, ktorý ju urýchli, a samotného ničiaceho telesa s vlastným pohonom, ktoré váži 54 kilogramov. Nepriateľskú hlavicu likviduje mechanickým nárazom. V poslednej fáze letu sa táto strela riadi podľa hviezd.
Bush požiadal Kongres na budúci rok o 8,3 miliardy dolárov na financovanie výskumu protiraketovej obrany a na ďalšie skúšky. Včerajšia skúška stála sto miliónov dolárov. Ministerstvo obrany oznámilo, že počet skúšok sa teraz zvýši na štyri až šesť v nasledujúcich osemnástich mesiacoch.
Americkí pacifisti chceli včerajšej skúške zabrániť. Organizácia ochrancov životného prostredia oznámila, že dvaja plavci, ktorí sú jej členmi, sa pokúsili dostať až do tesnej blízkosti Vandenbergovej základne, ale bezpečnostné sily ich zadržali.
(čtk, reuters, kos)