Lenkov album je malou raritou

Prítomnosť akordeónu je na albumoch so slovenskou vážnou hudbou raritou. Jediná nahrávka s týmto nástrojom, na ktorej si zahral košický akordeonista Vladimír Čuchran, vznikla ešte v roku 1971. Až o tridsaťdva rokov neskôr jedinečný nástroj zaznel na ...


FOTO – PAVEL KASTL


Prítomnosť akordeónu je na albumoch so slovenskou vážnou hudbou raritou. Jediná nahrávka s týmto nástrojom, na ktorej si zahral košický akordeonista Vladimír Čuchran, vznikla ešte v roku 1971. Až o tridsaťdva rokov neskôr jedinečný nástroj zaznel na albume Plasticity v podaní inštrumentalistu Borisa Lenka (1965), známeho aj z malomestského orchestra Požoň sentimentál.

Zmýšľanie tohto hudobníka tak trochu pripomína kľukatú históriu jeho nástroja. Akordeón vyšiel z ľudovej hudby a on nechce, aby jeho prvý sólový album zostal iba medzi priaznivcami súčasnej vážnej hudby. „Jednotlivý výber skladieb som koncipoval tak, aby mu porozumeli aj ľudia, ktorí s touto hudbou nemajú veľa spoločného,“ hovorí pre SME Boris Lenko, ktorý je v súčasnosti možno najaktívnejším prezentátorom tohto mechového nástroja. Pred dvoma rokmi vystúpil na prvom akordeónovom recitáli v tridsaťsedemročnej histórii Bratislavských hudobných slávností. Približne v tom období založil spolok Alea, ktorý predstavuje diela argentínskeho majstra Astora Piazzollu, a učí aj študentov Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sto rokov trvalo, než sa akordeón začal presadzovať aj vo vážnej hudbe. Vyrobili ho v Nemecku v tridsiatich rokoch 19. storočia a vďaka ľudovej hudbe sa rýchlo rozšíril do celej Európy: tangá, valčíky alebo častušky spôsobili, že sa stal populárnym v Rusku, vo Francúzsku, Rumunsku, ale aj v ďalekej Argentíne. „Pokiaľ zostal v polohe ľudovej zábavy, autorov vážnej hudby príliš nezaujímal. Za posledných tridsať rokov sa však o akordeón zaujíma čoraz viac skladateľov,“ vysvetľuje hudobník.

Lenko má dnes v repertoári viac ako štyri hodiny hudby, napísanej špeciálne pre svoj nástroj so všetkými odtieňami a farbami. Debut nie je prierezom jeho doterajších prác, skôr predstavuje jeho záľubu na pokraji súčasných žánrov vážnej hudby. Plasticity znamená plastickosť a tento názov podľa doslovu Oľgy Smetanovej predstavuje svet živej hudby bez škatuliek a zaradení.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tam sa Lenko cíti najlepšie. Preto oslovil svojich kolegov Ľuba Burgra, Mareka Piačka a Petra Zagara z Požoňu, prekopávajúceho piesne od interpretov popu, krčmových popevkov až po klasiku, aby prispeli svojimi skladbami: „Je mi jedno, či hrám v Požoni Madonnu, alebo Zagarovu skladbu, či je to pop, alebo vážna hudbu. Stačí, ak sa mi to páči, a tak pristupujem ku každej skladbe.“

K tvorbe malomestského orchestra majú na CD Plasticity najbližšie Piačkove práce, ale aj „komiksová“ skladba Road Runner od newyorského avantgardistu Johna Zorna. Na Piazzollu odkazuje prvá inštrumentálka albumu Bandoneons, Basil and Bay Leaves od amerického skladateľa a akordeonistu Guya Klucevseka, pomerne významné bloky zastupujú na Lenkovom albume diela súčasných tvorcov Mauricia Kagela a Howarda Skemptona.

SkryťVypnúť reklamu

„Výberom skladieb som chcel ukázať akordeón v rôznych polohách. Napríklad Skempton si raz kúpil v obchodom dome malý akordeón za smiešnu cenu 25 libier a predsa na ňom vytvoril nádherné skladby. Naproti tomu Kagelove diela sú autorizovanými prepismi jeho organových koncertov. Vidíte, lacný akordeón a honosný nástroj stoja vedľa seba a neprekážajú si.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu