Pod textom boli tri telefónne čísla. Na jedno z nich sme zavolali a prejavili záujem o zariadenie. „Hovoríme o ploštici alebo o odposluchu na telefónnu linku?“ pýtal sa muž, ktorý zodvihol telefón. „Moje zariadenie dokáže to, že ho napojíte na linku a vy môžete byť vo vedľajšej miestnosti alebo vonku a počúvať, čo sa na tej linke telefonuje.“ A ako to môžeme počúvať? „Na prijímači, rádiu alebo aj na skeneri.“
Podnikateľ sa však s nami nestretol. „Momentálne nemám ani kus, včera som predal posledné zariadenie,“ povedal. Kontakt na výrobcu odmietol dať.
Muž povedal, že „samotný predaj zariadenia je zákonný“. V telefóne sa ozýval hlas moderátora Slovenského rozhlasu. So striedavou hlasitosťou čítal predpoveď počasia. Majiteľ telefónu sa podľa našich informácií volá Daniel König, v obchodnom registri nefiguruje.
„V prípade fyzických a právnických osôb je dovolené všetko, čo nie je zakázané, na rozdiel napríklad od orgánov štátnej správy,“ povedal prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak.
Zákon povoľuje nahrávať, odpočúvať a ukladať informácie prenášané verejnou sieťou okrem iných aj komunikujúcim osobám. Ľudia, ktorí si zariadenie kúpia, môžu povedať, že ho potrebujú pre vlastnú potrebu a nahrávanie seba samých.
Odpočúvacie zariadenia ponúkajú aj na komerčných veľtrhoch bezpečnostnej techniky. Spišiak zariadenie prirovnáva k zbraniam, ktoré sa dajú legálne kúpiť, ale aj nelegálne použiť. „Polícia nemá oprávnenia na preventívne preverovanie.“
Predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák povedal, že aj tento problém by mal vyriešiť nový zákon. „Inzerát asi využíva legislatívnu dieru, ktorá teraz v zákone je.“ Poslanec za KDH Peter Muránsky si myslí, že ide o žart.
(mož)