Košice 5. februára (TASR) - Poslanecký prieskum zameraný na identifikáciu a hľadanie riešenia problémov domácich a zahraničných adopcií dnes v Košiciach začali členky Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie.
Zuzana Martináková (SDKÚ), Edit Bauer (SMK), Eva Černá (ANO) a Edita Angyalová (SMER) plánujú uskutočniť niekoľkotýždňový prieskum v detských domovoch a na krajských a okresných úradoch. Dôvodom je podľa Martinákovej množstvo podnetov upozorňujúcich na fakt, že situácia, najmä so zahraničnými adopciami, sa za posledné obdobie na Slovensku zhoršila. Paradoxne sa tak stalo potom, ako SR ratifikovala Dohovor o ochrane detí a spolupráci pri medzinárodných osvojeniach. Dohovor bol podpísaný v Haagu v máji 1993, SR sa jeho zmluvným štátom stala od 1. októbra 2001. Ku koncu minulého roka haagsky dohovor o zahraničných adopciách ratifikovalo, vrátane Slovenska, 49 štátov sveta.
Podľa poslankýň, kým do ratifikácie sa súdmi vybavované zahraničné adopcie počítali na desiatky, od roku 2001 sa ich podarilo vybaviť ani nie päť. Najviac detí, vhodných na adopciu je pritom podľa Martinákovej práve v detských domovoch v Košickom kraji. Podľa tamojšieho krajského úradu, ku koncu januára 2003 bolo v kraji 449 detí, ktorým je potrebné zabezpečiť náhradnú rodinnú starostlivosť. Vhodných detí na zahraničnú adopciu je podľa údajov košického KÚ 161. Martináková však zdôraznila, že spracovať sa z nich podarilo 25 žiadostí a v prebiehajúcom procese medzinárodnej adopcie sú iba štyri deti.
V priebehu februára poslankyne navštívia aj Bratislavský kraj a na záver Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže. Centrum ako jediný štátny orgán, zriadený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR, s celoslovenskou pôsobnosťou zabezpečuje priamy výkon medzinárodných dohovorov týkajúcich sa výživného v cudzine, medzinárodných únosov detí a medzištátnych osvojení. Komplexnú správu z poslaneckého prieskumu by mali mať poslankyne hotovú do polovice marca.