RUSEL - Dnes by sa mali definitívne uzavrieť zmluvy o pristúpení, ktoré kandidáti na vstup do Európskej únie podpíšu v apríli v Aténach. Ide o druhý pokus, keďže pôvodne stanovený termín (minulý piatok) sa nepodarilo dodržať. Hoci grécke predsedníctvo únie tvrdilo, že po kodanskom summite už nebude priestor na vyjednávanie, vyjednáva sa stále. Kandidátske krajiny nestratili nádej, že sa im podarí do zmlúv „prepašovať“ to, čo sa im nepodarilo v predchádzajúcich rokovaniach. Pozorovatelia tvrdia, že šance, že sa im to podarí, sú minimálne.
Únia tak ešte stále diskutuje s Poľskom, Maďarskom, Českom, Slovinskom a Maltou.
Úplne dokončený nie je ešte ani text týkajúci sa Slovenska, hoci hlavný vyjednávač SR s úniou Ján Figeľ minulý týždeň avizoval, že slovenská časť dokumentu je „v podstate hotová“.
Objavujú sa však ďalšie a ďalšie technické problémy a nepresnosti, napríklad v kapitole štatistika ohľadom názvu Bratislavského kraja.
Vážnejšia a citlivejšia je záležitosť v poľnohospodárstve, kde ide o presné pomenovanie tokajského regiónu, ale najmä o jeho zaradenie z hľadiska klasifikácie vinárskych oblastí.
Poľsko sa snaží, aby sa do jeho zmluvy s úniou dostala deklarácia, ktorá by umožnila Varšave zachovať vo svojom právnom poriadku zákon zakazujúci interrupcie. Tento ústupok už dosiahla Malta a pred časom aj katolícke Írsko.
Malta opäť vytiahla svoju požiadavku na prehodnotenie výšky dane z pridanej hodnoty. Ostrovný štát totiž uplatňuje na niektoré produkty nulovú daň z pridanej hodnoty a obáva sa, že ak by zaviedol európske dane, ohrozilo by to existenciu mnohých obchodníkov.
Problémy vznikajú aj pri prekladoch jednotlivých právnych termínov z angličtiny do národných jazykov. Keďže zmluvy sú vlastne takmer šesťtisícstranové dokumenty, aj realizácia samotných prekladov si vyžaduje dlhší čas.
Časový plán rozšírenia je veľmi napätý, a tak komisia tlačí na čo najskoršie uzavretie rokovaní o prístupových zmluvách. Komisia by ich mala prerokovať a schváliť v polovici februára, potom by ich mal ratifikovať Európsky parlament. (mik)