BRATISLAVA – Niektoré úrady práce vyradili v januári na vlastnú žiadosť z evidencie oveľa viac nezamestnaných ako v minulosti. Dôvodom je pravdepodobne nový zákon o zamestnanosti, ktorý prikazuje nezamestnaným hlásiť sa dvakrát mesačne na úradoch práce.
Štátny rozpočet však zrejme neušetrí, pretože o vyradenie žiadajú ľudia, ktorí už nepoberajú podporu v nezamestnanosti. Ministerstvo práce pri príprave zákona odhadovalo, že úspory budú približne 5 miliárd korún.
Minister práce Ľudovít Kaník pokladá prvé dôsledky nových predpisov pre nezamestnaných za pozitívne. Zo systému sociálnej pomoci vypadávajú podľa neho tí, ktorí niekde pracovali načierno a sociálne dávky alebo dávky úradu práce mali len ako vedľajší príjem. „Zistili, že sa im kvôli tomu neoplatí chodiť každé dva týždne na úrad práce,“ hovorí.
„Po iné roky v januári sme mali prírastok okolo sedemsto nezamestnaných, teraz je to predbežne 50 až 60 ľudí,“ hovorí riaditeľ Okresného úradu práce v Čadci Miroslav Mareček.
Evidovaných nezamestnaných ubudlo aj v okrese Banská Bystrica. V januári sa namiesto očakávaných 900 až 1000 nezamestnaných prihlásilo na úrade len 710 a až 699 sa z nej odhlásilo. O vyradenie z evidencie požiadalo 12 percent evidovaných nezamestnaných.
Riaditeľ Okresného úradu práce v Brezne Roman Porhajaš očakáva, že ešte viac ľudí požiada o vyraďovanie z evidencie vo februári. „V januári bola výnimka, že evidovaní k nám museli prísť len raz za mesiac, ale od februára už každé dva týždne.“ O povinnosti nezamestnaných dokladovať, že si hľadajú prácu, potvrdením od zamestnávateľa si myslí svoje. „Je to len pečiatkovanie, nie je to skutočný záujem o prácu.“ Zamestnávatelia ho podľa neho preto neraz častujú nelichotivými výrazmi.
Jednou z výnimiek je okres Rimavská Sobota – tam zvýšený záujem o vyradenie nezaznamenali. Okresný úrad práce eviduje 16-tisíc nezamestnaných, ich registráciu dvakrát týždenne robí iba 27 zamestnancov úradu. Okrem registrácie musia, samozrejme, každému jednému vytypovať aj pracovné miesta.
Ľudia zamestnaní na úradoch práce sú psychicky aj fyzicky vyčerpaní. V Rimavskej Sobote majú na stretnutie s nezamestnaným približne 3 minúty.
Nezamestnaní majú problém získavať potvrdenia, že sa zaujímali o prácu. Predseda odborového zväzu KOVO Emil Machyna tvrdí, že sa nadmerne množia prípady, keď firmy za potvrdenie od nezamestnaných berú od 50 do 500 korún. Rómske organizácie sa sťažujú, že Rómom podnikatelia nechcú dať potvrdenie niekedy ani za peniaze.
Objavujú sa i prípady, keď nezamestnaní nemajú záujem o prácu. Okresný úrad práce v Detve ponúka mnoho miest pre strojárskych robotníkov, ale záujem je malý. Napríklad na výber pre pražskú firmu Koh-i- -noor prišli zo štyridsiatich oslovených iba dvaja. (wm, mar, joč)