Dostihy sa na Slovensku na rozdiel od Anglicka, Francúzska, USA či Hongkongu konajú len od apríla do októbra (od roku 1979), no zvýšený adrenalín k tomuto športu patrí. Po úpornom študovaní dostihových údajov sa všetko vyrieši v priebehu dvoch-troch minút, o výhre či prehre sa často rozhoduje až v cieľovej rovinke. Hop alebo trop.
Tipovanie jednoducho k dostihom patrí a riaditeľ Závodiska Bratislava Marián Šurda ani netají, že z príjmov z obratu zo stávok tento šport žije. „Bez toho by sme nemohli existovať, aj keď u nás to na prevádzku nestačí. Pomáha ministerstvo pôdohospodárstva i sponzori.“
Podľa jeho slov nie je problém v priebehu jedného dňa prehrať či vyhrať niekoľko tisíc korún. „Dostihov za jeden deň je deväť a najvyššia možná stávka na pevný kurz na jedných dostihoch je u nás desaťtisíc korún. Všetko by však malo mať únosnú mieru, no iste sú takí, čo tipujú aj za väčšie sumy.“ S patologickými hráčmi sa sám Šurda nestretol, no majitelia koní bežne na svojich miláčikov stavajú. „Tipovať môže aj džokej, ale len na koňa, na ktorom bude jazdiť.“
Petržalské závodisko podľa Šurdu zaznamenalo v návštevnosti za posledné roky mierny, no zanedbateľný nárast. „Celá stredná Európa sa so svetom nemôže porovnávať. Pred dvoma týždňami som bol na dostihoch v Hongkongu, kde 71-tisíc divákov za jedno popoludnie pretipovalo 180 miliónov eur. Toľko, čo v Nemecku na cvalových dostihoch za celú sezónu. Na dvoch závodiskách v priebehu roka minuli Ázijčania v prepočte rozprávkových 11 miliárd eur. Tam sa dostihy konajú každý deň a na rozdiel od nás nemajú stávky na pevné kurzy. Tipuje sa len cez totalizátor, akýsi barometer mienky tipujúcich. Najúspešnejší a najprogresívnejší systém. Osemdesiat percent peňazí z neho ide výhercom, dvadsať zostáva prevádzkovateľovi.“
Trafiť prvého koňa v cieli je stále lotériou. „Je to živé zviera, často rozhodujú detaily. Povrch dráhy, ľudský faktor i šťastie. Vždy budú existovať skupiny, ktoré chcú zmanipulovať výsledky, no som presvedčený, že v dostihoch najvyššej selekčnej úrovne ide o česť a dobré meno ľudí okolo a že sú férové. Napokon, ak favorit neskončí podľa prognóz, môže ho dostihová komisia predvolať na vysvetlenie a prípadne aj tvrdo sankcionovať. To sa prihodí tak tri razy do roka.“