ch, čo je najvyšší počet výhier v mesiaci spomedzi všetkých klubov NHL v tejto sezóne.
Devils si upevnili vedenie
Skeptici síce poukazovali na to, že diabli tieto víťazstvá akumulovali nad priemernými súpermi (Florida, Carolina, Montreal, San Jose), ale dve výhry v posledný januárový týždeň nad poprednými, ak nie najpoprednejšími tímami v tejto sezóne Detroitom a Philadelphiou tieto hlasy umlčali. Najmä triumf nad Flyers (5:1) bol ráznou odpoveďou. Devils si týmto víťazstvom upevnili vedenie v Atlantickej divízii práve nad letcami s rozdielom piatich bodov, pričom od ostatných divíznych súperov sú už takmer kozmicky ďaleko - pred Islanders majú náskok 14 bodov, pred Pittsburghom 18 a pred Rangers 19. Navyše zohrali doposiaľ najmenej zápasov a po štyroch mesiacoch sú jediným tímom, ktorý ešte neinkasoval sto gólov.
Šatan potiahol Sabres
Mužstvom s najvyšším plusovým bodovým rozdielom oproti predchádzajúcemu mesiacu sa stali trochu prekvapujúco Buffalo Sabres. Po katastrofálnom úvode sezóny, keď za dva mesiace získali iba trinásť bodov (pričom v novembri siedmimi prehrami za sebou vyrovnali klubový „rekord“ z roku 1970 a dvakrát z roku 1993), natiahli v januári rovnako dlhú sedemzápasovú šnúru bez porážky a získali až osemnásť bodov, čo je oproti decembru zlepšenie o 8 bodov. Pozoruhodnosť tohto januárového vzostupu šablí podčiarkuje aj skutočnosť, že zohrali iba trinásť zápasov (7-2-2-2). Zo siedmich víťazstiev dosiahli až štyri na ľade súperov (Ottawa, Montreal, Phoenix, Minnesota). Takéto vzopnutie čakal iba málokto, najmä ak k tomu prirátame stále nevyjasnenú situáciu okolo predaja klubu novému majiteľovi, čo hráčom a trénerovi Ruffovi určite nepridáva na istote. Leví podiel na tom má nepochybne Miroslav Šatan (15 bodov), bez ktorého súčasné mužstvo Sabres prakticky neexistuje.
Drobnou troškou prispel k upokojeniu situácie aj januárový návrat ruského olympionika Maxima Afinogenova po dlhodobom zranení, sľubné výkony tretieho brankára Ryana Millera, ako aj strelecká explózia nováčika Aleša Kotalíka. Mladý český útočník dal v troch januárových zápasoch za sebou po dva góly, čo bolo presne toľko, koľko ich dal spolu za predchádzajúcich dvadsaťosem zápasov. Vďaka tomu sa Kotalík dotiahol na Tylera Arnasona (Chicago), ktorý bol doposiaľ najlepším strelcom medzi nováčikmi, a razom sa z neho stal nádejný kandidát na Calder Trophy.
Dallas zažehnal krízu
Plus osem bodov oproti decembru zaznamenali aj Dallas Stars. V ich prípade však ide skôr o stabilizáciu výkonu na hranici dvadsiatich bodov. Decembrová kríza (5-4-4-0) je, zdá sa, zažehnaná, čo podčiarkujú aj výborné výkony brankára Turca a útočníkov Guerina, Lehtinena a Modana. Najmä Mike Modano podáva v štrnástej sezóne v tom istom drese pravdepodobne svoje životné výkony. Po nevyberanom zákroku Jeremyho Roenicka v zápase proti Flyers 17. decembra musel síce pre bolesti hlavy niekoľko zápasov vypustiť, ale na jeho januárovom výkone (20 bodov) to vôbec nebolo poznať. Najmä výkon v „zápase šampiónov“, teda proti vedúcemu tímu Východnej konferencie Ottawa Senators (2+1) 27. januára označili takmer všetci hokejoví žurnalisti za excelentný. Ak by jeho produktivita pokračovala týmto tempom, môže prekročiť hranicu 90 bodov, čo sa mu podarilo iba dvakrát v kariére.
Stabilná Ottawa
Dobrý mesiac mali aj Philadelphia, Ottawa a St. Louis. Letci z Philadelphie dosiahli oproti decembru +6 bodov. Zopakovali októbrovo-novembrovú šnúru šiestich výhier za sebou, čo sa zatiaľ nepodarilo ani jednému mužstvu. Avšak vďaka rozpačitému záveru mesiaca, keď prehrali štyri zápasy za sebou, korunované debaklom s Devils, stále nedokázali rozptýliť pochybnosti, či nevybuchnú v play off podobným spôsobom ako vlani v prvom kole proti Ottawe. Ottawa v januári potvrdila (20 bodov), že je v súčasnosti výkonnostne najstabilnejším mužstvom ligy. Senátori ako jediní dosiahli vo všetkých troch plných mesiacoch (november - január) hranicu dvadsiatich bodov. St. Louis Blues sa zlepšujú z mesiaca na mesiac, hoci hrajú stále bez Chrisa Prongera, čo sa zrejme nezmení až do konca sezóny. Otázkou do play off môže byť brankár, lebo výkony Brenta Johnsona po zranení stále nie sú optimálne.
Najhlbšie padli L. A. Kings
Výkonnostný pokles v januári zaznamenali Chicago, Toronto, Minnesota, San Jose, Los Angeles a Carolina. Najväčší bodový prepad 12 bodov postihol bezkonkurenčne Detroit Red Wings, ktoré tým po deviatich týždňoch prišli o vedenie v Centrálnej divízii. Po výbornom decembri sa niečo také naozaj nečakalo. Navyše ide o prepad pomerne strmý, čo môže (ale nemusí) signalizovať niečo hlbšie ako iba tradičnú krízu na kritickom kilometri hokejového maratónu. Pokles výkonu červených krídiel možno vysvetliť do istej miery tým, že až desať januárových zápasov zo štrnástich hrali vonku. Napriek tomu je priemer 2,2 gólu na zápas veľmi biedny. Druhým vysvetlením môže byť, že hviezdy mužstva si vybrali oddychový čas. Lenže potom musí zabrať druhý sled a ten v Detroite akosi zlyhal. A nielen v januári - Daciuk, Avery, Devereaux, Wallin a niektorí ďalší sa zatiaľ nerozvíjajú tak, ako vlani sľubovali ich výkony. Vari jediným príjemným prekvapením v tomto smere sú výkony ostrieľaného obrancu Jasona Wooleyho, ktorý prišiel do mužstva počas sezóny z Buffala prakticky zadarmo.
Čo sa týka prepadov v jednotlivých divíziách, najhlbšie sa zosunuli v januári Los Angeles Kings - z druhého miesta až na dno. Za sériu 4-0-10-1 (9 bodov) však ani nič iné čakať nemohli. V tomto okamihu sú jediným mužstvom Západnej konferencie v porovnaní s vlaňajšou sezónou, ktoré by nepostúpilo do play off. Navyše im bude asi šesť týždňov chýbať prvý brankár Felix Potvin, ktorý sa tak stal sedemnástym hráčom Kings na listine zranených v tejto sezóne. Či však argument o veľkej maródke bude stačiť na to, aby sa tréner Andy Murray nestal ďalším (ôsmym) prepusteným koučom, čo sa v tejto sezóne stalo hlavným liekom na všetky boľačky, to nevie ani vietor, ani dážď.
Autor: Igor Otčenáš(Autor je hokejovým publicistom)