Američania už vraj majú za Saddáma Husajna náhradu: má ním byť Ahmed Chalábí, predseda opozičného Irackého národného kongresu so sídlom v Londýne. Povedal to bývalý iracký diplomat Muhammad Al-Džabírí žijúci v austrálskom Sydney: „Do telefónu mi Chalábí povedal, že prevezme moc. Má požehnanie Bieleho domu a amerického ministerstva zahraničných vecí.“
Ak sa táto správa v najbližších dňoch potvrdí z viacerých zdrojov, je viac než isté, že dni Saddáma Husajna sú naozaj zrátané.
Päťdesiatosemročný Ahmed Chalábí je už dávnejšie najvhodnejším kandidátom na čelo Iraku. Má na to aj najlepšie „kádrové“ pozadie. V roku 1996 viedol proti Husajnovi neúspešné ozbrojené povstanie.
O vážnom pokuse o zvrhnutie diktátora sa svet dozvedel veľmi málo, pretože Husajn všetko ututlal. Neskôr však ľudia, ktorým sa podarilo z krajiny utiecť, a bol medzi nimi aj Ahmed Chalábí, potvrdili, že diktátor zorganizoval po prezradení prevratu krvavé jatky. O život prišli stovky ľudí.
Našli teda Američania Iračana podobného afganskému Hamídovi Karzajovi? Ten relatívne úspešne riadi Afganistan po páde Talibanu. Obaja muži majú podobný osud: dlhý čas žili a študovali na Západe. A podobná by mohla byť aj ich budúcnosť: ani Chalábí, to v prípade prevzatia moci v Bagdade nebude mať ľahké.
Iracká opozícia je rozdelená. Nábožensky, etnicky, ale aj politicky. Mnohým iným opozičným predstaviteľom sa nepáči, že Ahmed Chalábí je progresívnym liberálom, že značne preferuje americký model.
Možno ešte dôležitejšie ako meno budúceho irackého lídra je to, že sa opozícia dohodla na odstránení diktátora. Nový Irak by mal byť federáciou rôznych etnických skupín, čím by sa malo predísť budúcim sporom.
Ahmed Chalábí má vraj už hotový aj náčrt novej ústavy, viacero zákonov, medzi nimi aj trestný, podľa ktorého by chceli súdiť Husajna, a nie ho odovzdať medzinárodnému súdu v Haagu. „Nechceme, aby Husajn dostal šancu zneužívať medzinárodný súd na svoju propagandu tak, ako sa to darí bývalému juhoslovanskému prezidentovi Miloševičovi,“ povedal bývalý diplomat Muhammad al-Džabírí.
A kedy by mal Ahmed Chalábí vystriedať Husajna? Pravdepodobný budúci šéf nového Iraku je už na severe Iraku. V mestečku Salahuddín, v oblasti kontrolovanej Kurdmi. Pätnásteho februára tam budú rokovať predstavitelia opozičných organizácií. Siedmeho marca má ich plán a postup schváliť Washington.