adu, ale aj k zmiereniu Bosniakov a Srbov. „Nejde len o finančné kompenzácie. Je to snaha definovať konflikt v Bosne,“ komentoval blížiaci sa proces Predrag Simič, poradca juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu.
Bosna vzniesla svoju žalobu ihneď po krvavom obliehaní Sarajeva juhoslovanskými silami v roku 1993. Belehrad návrh na súdne konanie niekoľkokrát neúspešne napadol s tým, že v čase jej vznesenia nebola Juhoslávia členom OSN, a preto sa na ňu počas vojny nevzťahovala jurisdikcia haagskeho tribunálu.
Juhoslávii proces prinesie negatívnu medializáciu a možno aj mastnú pokutu, ktorú bude ťahať z už aj tak vybrakovaných vreciek daňových poplatníkov. Preto sa snažila zabrániť súdnemu konaniu do poslednej chvíle. Výmenou za stiahnutie žaloby dokonca ponúkla Bosne opätovné postavenie mešity Frahdija v Banja Luke, ktorú Srbi v roku 1993 vyhodili do vzduchu. V Srbsku sa boja, že bosniansky proces spustí lavínu podobných súdnych sporov.
Už menej sa hovorí o tom, že prehra Juhoslávie v bosnianskom procese sa môže stať precedensom v jej prospech v inom súdnom spore, už podanom na Medzinárodný súdny dvor v Haagu. Aj Belehrad totiž žaluje niekoľko krajín NATO v súvislosti s bombardovaním Miloševičovej Juhoslávie v roku 1999.
Samotná Bosna je v názore na nadchádzajúci proces roztrieštená. Väčšina z 32 percent bosnianskych Srbov so žalobou prudko nesúhlasí a srbskí zástupcovia v bosnianskej vláde odmietajú odsúhlasiť financovanie súdnych trov. Rozkol odráža narastajúce etnické napätie v Bosne. Len od októbra 2002 sa v jej srbskej časti udialo viac ako 20 etnicky motivovaných vrážd, v porovnaní s dvoma v prvých desiatich mesiacoch roku 2002, informuje medzinárodná novinárska organizácia Institute for War and Piece Reporting. Podľa najvyššieho civilného predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne Paddyho Ashdowna je však jedinou cestou k prosperite krajiny práve pomalé odstraňovanie napätia medzi troma bosnianskymi kultúrami. „Odlišné národy Bosny sú piliermi, ktoré udržujú štát vcelku. Pohnite jedným z nich a všetko sa zrúti,“ povedal Ashdown.
Medzištátny súdny proces medzi Bosnou a Juhosláviou má všetky predpoklady dodať príbuzným zmasakrovaných Chorvátov a Moslimov pocit zadosťučinenia, zbaviť nevinných bosnianskych Srbov ťarchy kolektívnej viny za vyše 200-tisíc vrážd a pohnúť sa smerom k zmiereniu.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ