Rozkaz! Bombardéry typu B-52 a B-1 sa musia pripraviť. Tak znelo rozhodnutie amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, po ktorom je v pohotovosti dvetisíc príslušníkov vojenského letectva. Stroje sa pravdepodobne rozmiestnia v oblasti Ďalekého východu, aby podporili americké sily v Južnej Kórei. Nešlo teda o Irak – situácia je zložitá a problémov viac.
Nevyspytateľným Severokórejčanom podľa hlásení amerického velenia v Južnej Kórei, kde je 37-tisíc amerických vojakov, treba ukázať z odstrašujúcich dôvodov silu. Rumsfeld zareagoval na upozornenie veliteľa amerických síl v Tichomorí admirála Thomasa Farga, podľa ktorého severokórejská snaha vyvinúť jadrovú zbraň výrazne zhoršila bezpečnostnú situáciu na rozdelenom Kórejskom polostrove.
Správa oficiálnej severokórejskej agentúry vystihuje atmosféru na severnej strane Kórejského polostrova: vodca Kim Čong-il v pondelok navštívil námornú jednotku a pochválil námorníkov, že „si zachovali odvahu stať sa živými bombami a statočne prijali svoj neodvratný osud, že sa sami vyhodia do vzduchu“.
George Bush v čase blížiacej sa irackej vojny opakuje, že podporuje mierové riešenie kórejskej krízy. Tá sa minulý rok začala, keď komunistická Severná Kórea priznala, že pokračuje vo vývoji jadrových zbraní, vykázala z krajiny zbrojných inšpektorov a rozmrazila svoj jadrový program. Snaha dohodnúť sa s KĽDR je zatiaľ márna.
Američanov a ich spojencov v Tichomorí teraz zaujíma, čo sa deje v jadrovom komplexe Jongbjon, kde sa už podľa všetkého začal proces rozmrazovania jadrových tyčí. Je pravdepodobné, že KĽDR má už dostatok plutónia na tzv. špinavú jadrovú bombu.
Už o týždeň sa stretne Medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu (IAEA). „Vyčerpali sme už všetky naše možnosti, ako sa s Kóreou dohodnúť,“ povedal generálny riaditeľ tejto organizácie Muhammad El Baradej. Očakáva sa, že IAEA potvrdí známe fakty – KĽDR porušuje medzinárodné záväzky zmluvy o nešírení jadrových zbraní a posunie problém Bezpečnostnej rade OSN. Po Iraku bude tento orgán riešiť ďalší vážny problém.
„Akékoľvek zavedenie sankcií budeme považovať za vyhlásenie vojny,“ varovali už vopred Severokórejčania.
MAREK CHORVATOVIČ