BRATISLAVA – Železničiari včera po rozhodnutí súdu úplne obnovili dopravu bez toho, aby štrajkom dosiahli akékoľvek ústupky. Železnice osobnú dopravu na 24 regionálnych tratiach zrušili a ďalších 200 vlakov na hlavných tratiach zredukovali.
Prezident odborov Ivan Saktor však už ohlasuje nové masívne nepokoje v celom rade ďalších odvetví. V rade predsedov odborových zväzov budú hlasovať o vyhlásení obmedzeného celoslovenského štrajku. „Bude to ešte počas rokovania o novele Zákonníka práce,“ povedal Saktor.
Predbežné opatrenie súdu o prerušení štrajku dostalo právnikov do rozpakov, lebo s podobným prípadom sa na Slovensku zatiaľ nestretli.
Právna zástupkyňa železničiarskych odborárov, ktorá nechcela byť menovaná, pobúrene hovorí, že od pondelka „v praxi zaniklo právo na štrajk“. Odbory sa odvolajú, ale proces môže trvať mesiace.
Problém spočíva v tom, že ústava síce hovorí o práve na štrajk, ale ten musí byť vyhlásený len podľa osobitného zákona. Podľa právnikov zákon zužuje toto právo tak, že „je len symbolické“ a týka sa iba sporu pri kolektívnom vyjednávaní.
Ústavný právnik Peter Kresák je presvedčený, že súd rozhodol správne, ale pripúšťa aj opačný názor.
Odborári považujú rozhodnutie súdu za protiústavné a chcú sa obrátiť na poslancov, aby dali podnet na Ústavný súd.
Právnička železničiarskych odborov pripomína, že Slovensko podpísalo Európsku sociálnu chartu, ktorá chápe právo na štrajk širšie ako naše zákony. Podľa ústavy mali byť medzinárodné normy nadradené našim zákonom.
Ivan Saktor hovorí, že štrajk bol napriek prerušeniu úspešný a odborárov povzbudil. „Jasne sa ukázalo, že železničiari sú toho schopní, a je to motivácia aj pre ostatných.“
Nevylučuje nepokoje v celej verejnej službe – zdravotníctve, kultúre, školstve, hovorí, že veľké problémy sú v oblasti baníctva a hutníctva. „Predpokladám, že v niektorých rezortoch a v niektorých podnikoch dôjde k štrajku aj za uzatvorenie kolektívnej zmluvy. Načasované je to na február, marec,“ povedal Saktor.
Viac v rubrike ŠTRAJKAutor: RICHARD FILIPKOROMAN PATAJ