Juhoslávia je históriou

Belehrad 4. februára (TASR) - Schválenie ústavnej charty Srbska a Čiernej Hory juhoslovanským zväzovým parlamentom znamená, že štátny útvar s názvom ...

Belehrad 4. februára (TASR) - Schválenie ústavnej charty Srbska a Čiernej Hory juhoslovanským zväzovým parlamentom znamená, že štátny útvar s názvom Juhoslávia sa po trištvrte storočia turbulentnej existencie stáva históriou.

Termín "Juhoslávia" po prvý raz použil výbor, ktorý v apríli 1915 v Paríži založili politickí reprezentanti diaspóry južných Slovanov. Po prvej svetovej vojne - jej prvé výstrely (podľa niektorých interpretácií) padli 28. júna 1914 v Sarajeve z pištole srbského radikála Gavrila Principa, páchateľa úspešného atentátu na následníka rakúsko-uhorského trónu, arcivojvodu Františka Ferdinanda a jeho manželku - a následnom rozpade Rakúsko-Uhorska politickí predstavitelia Slovincov, Chorvátov a Srbov 1. decembra 1918 vytvorili Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov (SHS, po predchádzajúcom pripojení Bosny - 30. októbra, a Čiernej Hory - 26. novembra, k Srbsku).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kráľ Alexander Karadjordjevič (Srb) 6. januára 1929 názov konštitučnej monarchie zmenil na Juhoslovanské kráľovstvo. Karadjordjevič si uzurpoval všetky právomoci, zrušil ústavu, zakázal činnosť politických strán a zaviedol zákon o bezpečnosti štátu. Jeho neúspešný pokus o vytvorenie "juhoslovanského národa" z mozaiky národov kráľovstva vstúpil do histórie ako "diktatúra šiesteho januára". Kráľ sa 9. októbra 1934 v Marseille stal obeťou atentátu chorvátskeho radikála.

Vláda D. Cvetkoviča 25. marca 1941 pripojila Juhosláviu ku krajinám Osi (Nemecko, Taliansko), čo vyvolalo 27. marca 1941 v Belehrade ľudové povstanie. Po armádou zorganizovanom štátnom prevrate vznikla protifašistická vláda generála Simoviča, princ-regent Pavol bol zosadený a moci sa ujal mladý kráľ Peter II.

SkryťVypnúť reklamu

Fašistické Nemecko a Taliansko Juhosláviu vojensky napadli 6. apríla 1941 a krátko nato, 11. apríla chorvátski nacionalisti okolo Ante Paveliča vytvorili ustašovský Chorvátsky štát, ktorý bol bábkovým režimom Berlína. Juhoslovanská armáda kapitulovala 17. apríla 1941 a kráľovská rodina odišla do londýnskeho exilu.

V lete 1941, 8. júla, Nemecko a Taliansko oficiálne oznámili zánik Juhoslávie. Jej územie sa rozdelilo medzi Chorvátsko (Chorvátsko a Bosna), Nemecko (časti Slovinska), Taliansko (Dalmácia, Čierna Hora, časť Slovinska), Maďarsko (Vojvodina) a Bulharsko (väčšina Macedónska). V Belehrade nemecká okupačná správa Srbska inštalovala bábkovú vládu generála Nediča. Hlavnou postavou protifašistického odporu sa stáva Josip Broz Tito, ktorý politickému životu v Juhoslávii dominoval štyri desaťročia, až do svojej smrti v máji 1980.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dátum vzniku "Titovej" Juhoslávie sa uvádza 29. november 1943, keď Tito spolu so svojimi partizánmi prevzal kontrolu nad Antifašistickým výborom národného oslobodenia (AVNOJ), založeným v novembri predchádzajúceho roka a zbavil exilovú vládu kráľa práva zastupovať juhoslovanský štát.

Po skončení druhej svetovej vojny bola Juhoslávia obnovená. V čase studenej vojny sa Titovi darilo úspešne manévrovať medzi oboma blokmi a napriek komunistickej vláde Juhoslávia získala povesť relatívne slobodnej a blahobytnej krajiny.

Nacionalistické tendencie sa však nevytratili a po Titovej smrti sa začali intenzívnejšie prejavovať odstredivé sily.

V roku 1991 štyri zo šiestich juhoslovanských republík (Slovinsko, Chorvátsko, Bosna, Macedónsko) vyhlásili nezávislosť. Rozpad krajiny sprevádzali krvavé konflikty, ktoré trvali do roku 1995.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1992 sa obyvatelia Srbska a Čiernej Hory v referende vyslovili za vytvorenie federácie so zachovaním názvu, čím vznikla Juhoslovanská zväzová republika (JZR), nazývaná aj "malá" alebo "tretia" Juhoslávia.

Koncom roku 1997 v prezidentských voľbách v Čiernej Hore víťazí Milo Djukanovič, ktorý od roku 1998 podniká kroky k nezávislosti republiky. Djukanovič chce krajinu odpútať od Srbska, ktoré sa pod vedením Slobodana Miloševiča dostalo do medzinárodnej izolácie a na pokraj hospodárskeho zrútenia.

Djukanovič sa po nástupe k moci tešil politickej a hospodárskej podpore Západu. Keď v Belehrade koncom roka 2000 zvíťazili reformné sily, USA a EÚ začali vyvíjať tlak na zachovanie Juhoslávie v obavách, že ďalšia zmena hraníc vyvolá na výbušnom Balkáne dominový efekt.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 283
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 260
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 682
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 672
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 157
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 848
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 794
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 596
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu