
Český reprezentant v cyklokrose Jiří Pospíšil na trati majstrovstiev sveta v cyklokrose v pretekoch elite v talianskom Monopoli, kde skončil na 9. mieste. Česi mali medzi juniormi zásluhou Štybařa bronz, v kategórii do 23 rokov 4. miesto obsadil Bína. Kedy sa Slovensko dočká umiestení našich susedov?
FOTO – ČTK
BRATISLAVA – Ešte tri významné preteky (9. a 22. februára záver Superprestíže, 16. 2. ukončenie 10. ročníka Svetového pohára) a cyklokrosárska sezóna 2002/ 2003 sa uzavrie. Pre mnohých však boli vrcholom 54. majstrovstvá sveta v talianskom Monopoli. V porovnaní s vlaňajším šampionátom v belgickom Zolderi nič prevratné nepriniesli, potvrdili reálnu situáciu zodpovedajúcu postaveniu jednotlivcov i krajín v rebríčku UCI, Svetovom pohári a aj výsledkom počas sezóny. Platí to i o slovenskom cyklokrose.
Počet medailových krajín (6) bol v Monopoli rovnaký ako v Zolderi, len s tým rozdielom, že Poľsko vystriedalo Taliansko a na špici pri počte štyroch medailí Holanďania Belgičanov, keď každý si vybral čierny deň. Holanďanom nad očakávanie vyšla sobota, v nedeľu v kategórii muži-elite zažili najväčšie fiasko za posledné roky. Belgičania v tej disciplíne o dve triedy predčili svet. Tituly neobhájila Francúzka Leboucherová (tretia) ani belgická legenda de Clercq (druhý). Smoliarsky záver sezóny mala Kupfernagelová z Nemecka. Domáci titul jej unikol o 6 s, v Monopoli zlato dokonca iba o dve. Vysoké uznanie si zaslúži majster v kategórii elite Bart Wellens, ale i strieborný de Clercq. Najstarší člen v štartovom poli (5. marca bude mať 37 rokov) v najsledovanejšej kategórii už 6 rokov za sebou stál na stupňoch víťazov (1998 a 1999 – 1., 2000 – 2., 2001 – 3., 2002 – 1., 2003 – 2.), a patrí k najlepším v rebríčku UCI i v SP.
Slovensko podľa trénera Františka Sitoru zaostalo za očakávaním skôr výsledkovo ako výkonmi, hoci aj tie boli odrazom reality a pre históriu sú dôležitejšie. Počas sezóny žiaden mimoriadny výsledok, v SP oproti minulosti výrazný deficit a aktuálne 40. miesto Glajzu a až 55. priečka Metličku v rebríčku UCI signalizovali, že k špičke máme ďaleko. K vytúženej tretej desiatke mal bližšie Metlička (31.), ktorému sa v sezóne nedarilo. Pri treťom štarte v slovenských farbách na MS dosiahol najlepší výsledok (2001 – 39., 2002 – 46.). Spokojný s jubilejným desiatym štartom na MS nemohol byť Róbert Glajza (35.). Od roku 1997 v Mníchove napriek vtedajšiemu 40. miestu, každým rokom najúspešnejší zo slovenskej výpravy, si pripísal druhé najhoršie umiestnenie v kariére. Po piatich rokoch, od MS v dánskom Middelfarte (1998) sa znovu žiaden zo Slovákov nedostal do tridsiatky. V rokoch 1999 a 2001 boli traja, vlani dvaja a v roku 2000 jeden.
To, že posledným Slovákom s medailou z MS bol ešte v roku 1992 v Leedse junior Vojtech Bachleda, škoda pripomínať. Základňa cyklokrosu je priúzka napriek tomu, že v Podbrezovej vytvorili pre tento šport najlepšie podmienky, aké si u nás pamätáme, na prienik medzi elitu to nestačí. Ani sa donekonečna spoliehať iba na bojovníka Glajzu. Zasa je o čom rozmýšľať.
(tasr, ja)