Pred rokom, keď došlo k poškodeniu plastiky Obete varujú od sochára Jozefa Jankoviča, obrátili sa na vtedajšieho ministra kultúry Milana Kňažka pedagógovia Vysokej školy výtvarných umení a slovenskí umelci so žiadosťou o navrátenie tejto plastiky do Pamätníka SNP v Banskej Bystrici. Váš predchodca na túto výzvu neodpovedal ani činom, ani listom. Pevne veríme, že táto vláda nielen deklaruje riešenie problémov, ale ich aj napĺňa.
Jozef Jankovič dostal ešte počas komunizmu prestížnu Herderovu cenu a my, ostatní slovenskí držitelia tohto zahraničného ocenenia, dovoľujeme si vás vyzvať, aby plastika bola vrátená na svoje pôvodné miesto. V roku 1969 k 25. výročiu SNP bol otvorený v Banskej Bystrici Pamätník SNP od autorov architekta Dušana Kuzmu a sochára Jozefa Jankoviča. Z architektonického aj sochárskeho hľadiska to bola ojedinelá realizácia v stredoeurópskom regióne, pretože sa skladala z dvoch asymetrických betónových hemisfér navzájom prepojených premostením, a z monumentálnej plastiky Obete varujú, centrálne umiestnenej v strede pamätníka.
Normalizácia sa podpísala aj pod toto progresívne umelecké dielo. Plastika bola v roku 1972 odstránená z pamätníka ako protisocialistické umenie a uložená v skladisku a na miesto nej bol osadený kosák a kladivo. Jozef Jankovič bol vylúčený z vtedajšieho Zväzu výtvarníkov. O dva roky neskôr, keď sa rekonštruoval areál vypálenej dediny Kalište, bola zrazu zázrakom vrátená do spoločnosti, a osadená ďaleko v horách na inom pamätníku. Ako sme už spomínali, pred rokom, došlo k brutálnemu poškodeniu tejto plastiky vandalmi, ktorí z nej odrezali dve časti a roztavený chceli kov predať v zberných surovinách.
Len duchom malé národy si nevedia brániť svoju históriu, tradície a umenie. Zároveň vyzývame celú kultúrnu verejnosť, aby sa zasadila o prevezenie tejto výnimočnej plastiky do Pamätníka SNP v Banskej Bystrici.
Prof. PhDr. Ján Bakoš, Roman Berger, akad. soch. Vladimír Kompánek, Dr. Soňa Kovačevičová, prof. PhDr. Ján Podolák, DrSc., prof. PhDr. Oskar Elschek, Dr.