BRATISLAVA – O mimoriadnom dovolaní Generálnej prokuratúry na Najvyššom súde vo veci Duckého zmeniek budú rozhodovať tí istí traja sudcovia, ktorí rozhodovali už v riadnom dovolaní. Ide o sudcov Milana Ľalíka, Juraja Semana a Jaroslava Svobodu, ktorí budú súčasťou päťčlenného senátu. Vyplýva to z rozvrhu práce Najvyššieho súdu.
„Zdá sa mi to byť absurdné, aby svoje rozhodnutie preskúmavali tí istí sudcovia,“ hnevá sa minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Tvrdí, že to poukazuje na spôsob, akým je tvorený rozvrh práce na Najvyššom súde.
Podľa neho sa nerešpektujú niektoré zákonné náležitosti, napríklad, že na Najvyššom súde sa sudcovia prideľujú do senátov v dvoch rôznych kolégiách.
Právnici tvrdia, že takýmto spôsobom sa porušuje ústava a zákon o súdoch a sudcoch. Ak by sa taký postup používal bežne, ten istý sudca by v jednej veci mohol teoreticky rozhodovať na okresnom, krajskom aj na najvyššom súde. Tým by sa vylúčila nestrannosť a nezaujatosť sudcov. Boli by ovplyvnení tým, že vo veci už rozhodovali.
Na pomery na Najvyššom súde Lipšica upozornili ôsmi volení členovia sudcovskej rady. Vo svojom liste poukázali na to, že Harabin vo viacerých prípadoch porušuje zákon. Ten ich pripomienky minulý piatok posunul Generálnej prokuratúre.
Ministerstvo má zatiaľ obmedzené právomoci v prípade, ak predseda súdu porušuje svoje povinnosti vyplývajúce z jeho funkcie.
Na ministerstve sa však už pripravujú návrhy noviel sudcovských zákonov. Po ich prijatí by už bolo disciplinárnym previnením aj porušenie povinností predsedu súdu ako funkcionára štátnej správy. Lipšic sa netají, že by v takom prípade bol odhodlaný iniciovať disciplinárne konanie voči Harabinovi. „Pokiaľ bude pretrvávať porušovanie zákona, myslím si, že ten stav je neudržateľný,“ vyhlásil Lipšic. (rp)