
Amerika má opäť smútok. Všade sú kvety, ľudia sa modlia. Rodiny siedmich astronautov prežívajú smútok a hrdosť zároveň. Na jednom sa ale zhodujú: výskum vesmíru musí pokračovať. Tak by si to podľa nich priali ich príbuzní, ktorí v Columbii zahynuli. FOTO - ČTK/AP
Havária Columbie podobne ako ostatné nepochopiteľné, tragické a nezvyčajné veci vyvolala množstvo špekulácií, zaručených informácií a „vedeckých“ vysvetlení. Niektorí ľudia videli istú symboliku v tom, že časť trosiek raketoplánu s Izraelčanom na palube spadla na texaské mestečko Palestine (Palestína) v čase vyhrotenej izraelsko-palestínskej krízy.
Nostradamovo proroctvo
Jeden z prvých mýtov, ktoré sa objavili na internete, tvrdí, že nešťastie Columbie predpovedal vo svojich proroctvách v 16. storočí Nostradamus.
Podľa zvesti kolujúcej internetom mal Nostradamus pred viac než štyrmi stovkami rokov predpovedať toto: „V misii prvej modrej hviezdy dieťa zo Svätej zeme medzi siedmimi zahynie. Keď bude loď zostupovať z nebeskej oblohy, Osamelú hviezdu zasypú trosky.“ Interpretácia nie je zložitá - prvá modrá hviezda sa odvoláva k Ilanovi Ramonovi, prvému izraelskému kozmonautovi, ktorý bol členom posádky. Osamelá hviezda je prezývkou Texasu a zároveň môže odkazovať na Dávidovu hviezdu na vlajke Izraela, ktorého súčasťou je Palestína - Svätá zem.
Ale Nostradamus podobnú predpoveď nikdy nenapísal, rovnako ako mnoho údajných proroctiev, ktoré sa objavili na internete v roku 2001 po septembrových teroristických útokoch na New York a Washington.
Môže za to sedmička
Indický astrológ a numerológ Madan Gopal Spathu vypočítal, že osudným pre raketoplán i celú jeho posádku sa stalo práve číslo sedem a 16, ktoré dáva tiež ciferný súčet sedem (1+6). Svoje tvrdenie Spathu podopiera nasledovne: počet astronautov na palube Columbie bol sedem. Raketoplán vyštartoval zo Zeme 16. januára a vo vesmíre strávil 16 dní. Pri návrate na Zem sa rozpadol 16 minút pred plánovaným pristátím, pričom v Indii bol v čase katastrofy čas 7.45 h, čo opäť dáva ciferný súčet 16, teda sedem. Členom sedemčlennej posádky bola aj Kalpana Chawlaová, pôvodom Indka, ktorá sama mala podľa Spathu číslo sedem prakticky predurčené. Jej krstné meno sa skladalo zo siedmich písmen. Čoskoro mala osláviť 43. narodeniny, čo dáva súčet sedem (4+3). A aby bolo nešťastie sedmičky dokonané, Kalpana sa narodila 7. januára 1961, čo po zrátaní všetkých čísel v dátume dáva číslo 25 a jeho ciferný súčet je opäť sedem. (čtk, tasr)